OrientCafe
Va rugam sa cititi cu atentie regulamentul de baza al forumului.
Pentru a vizualiza forumul in intregime va rugam sa va conectati.
Atentie o parte importanta a forumului se poate deschide numai atunci cand faceti parte din grupul "cafengioace" avand in vedere ca suntem o comunitate de femei si in general musulmane vrem sa pastram in oarecare masura privata o parte din forum.Pentru a adera automat la acest grup nu este nevoie decat de un numar minim de mesaje.
Va multumim pentru intelegere.

AcasaAcasa  CautareCautare  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  
Orient Caffe
 photo Orientstamp2.jpg
Romania time
Islamic calendar
Ultimele subiecte
» Rutina la bebelusi
29th Noiembrie 2013, 19:24 Scris de mihaela

» EID MUBARAK!
21st Octombrie 2013, 00:04 Scris de Catalina

» Stiri mondene
8th Septembrie 2013, 11:22 Scris de mihaela

» Facebook permite accesul la datele personale
2nd Septembrie 2013, 13:48 Scris de Diana Shamaa

» Intrebari despre pc si internet
29th August 2013, 12:49 Scris de Iman

» Stiri amuzante
19th August 2013, 13:26 Scris de Diana Shamaa

» Casa de piatra
5th August 2013, 19:37 Scris de mihaela

» Toată economia României poate exploda
24th Iunie 2013, 21:19 Scris de Iman

» La multi ani Maria_ah
26th Mai 2013, 18:48 Scris de maria_ah

» Atentie la capuse !
7th Mai 2013, 21:45 Scris de mihaela

» La multi ani Iman
3rd Mai 2013, 06:03 Scris de mihaela

» TERORIŞTII din Arabia Saudită, REABILITAŢI
21st Aprilie 2013, 19:12 Scris de Catalina

» Aeroport face economii
14th Aprilie 2013, 15:52 Scris de maria_ah

» E-urile si alimente sub lupa
13th Aprilie 2013, 20:19 Scris de najwaa

» Sfaturi pentru gravidute
23rd Martie 2013, 01:10 Scris de Leyla _ Mercan

Cei mai activi postatori ai lunii
Site-uri recomandate
 photo 13ae22103a8a1576d832e4a4303d02902_zpsd0c909b8.jpg
Sondaj
Mai exista prietenie sincera?
Da
67%
 67% [ 8 ]
Nu
33%
 33% [ 4 ]
Total voturi : 12
Orient Cafe
Forumul "Orient Cafe" este dedicat in exclusivitate femeilor !

Orient Cafe
© copyright UTC 2009 - All Rights Reserved

Distribuiţi | 

Stiri mondene

In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
Maryam M. A.
Cafengioaica
Cafengioaica

Data de inscriere Data de inscriere : 02/10/2009
Mesaje Mesaje : 2810
Voturi Voturi : 94
Localizare Localizare : Romania, Constanta

MesajSubiect: Stiri mondene   5th Octombrie 2009, 09:05

Cum se împarte imperiul Lazarov

„Valeriu Lazarov a fost corect cu toată lumea", spun fiii omului de televiziune Roberto Lazarov, fiul din a doua căsătorie al producătorului de televiziune Valeriu Lazarov, care s-a stins din viaţă pe 10 august, la Madrid. El va prelua afacerile din România ale magnatului, estimate la peste 55 milioane de euro.

„Este adevărat că eu voi administra afacerile din România ale tatălui meu. Eu, fiind în România, am primit împuternicire de la toţi fraţii să mă ocup de firmele de aici", a confirmat acesta, cu toate că în lumea publică şi în presă au existat numeroase speculaţii cum că soţia magnatului, Augusta Lazarov va deveni moştenitoarea imperiului din România.

Roberto admite faptul că Augusta Lazarov a fost trecută în testamentul tatălui său, dar nu vrea să dea mai multe informaţii, argumentând că testamentul ţine de intimitatea familiei. Deranjat de speculaţiile cum că Augustei nu i-ar mai fi revenit nimic, dacă el a preluat conducerea companiilor din România, Roberto spune că „toată lumea şi-a moştenit partea sa".

http://www.evz.ro
Sus In jos
Maryam M. A.
Cafengioaica
Cafengioaica

MesajSubiect: Re: Stiri mondene   6th Octombrie 2009, 14:33

Jurnalul secret al unei printese saudite care ar fi executata daca s-ar intoarce in patrie

O frumoasa si tanara printesa saudita, al carui nume nu poate fi dezvaluit presei, a reusit in urma cu un an sa obtina azil in Marea Britanie, dupa ce i-a spus unui judecator povestea vietii ei si riscurile la care s-ar supune daca s-ar intorce in patrie. Viata femeii pare intr-adevar rupta dintr-o poveste: o frumoasa printesa este obligata sa se marite cu un batran nobil, dar se indragosteste de un tanar chipes de varsta ei, caruia ii poarta in secret copilul. Apoi fuge, se ascunde si face tot posibilul sa scape de razbunarea sotului inselat, care s-a jurat sa o execute pentru adulter. Fascinati de povestea printesei saudite, jurnalistii de la "Daily Mail" au decis sa afle mai multe despre incredibilele aventuri ale tinerei.
Printesa afirma ca se teme ca va fi urmarita chiar si in Londra, atat de catre sotul cat si de catre tatal ei. Ea si-a exprimat totodata neincrederea fata de Guvernul Britanic si temerea ca oficialii i-ar putea trada locatia. "M-am temut ca autoritatile britanice ii vor oferi sotului meu informatii despre mine si ca viata mea ar putea fi intr-un pericol imediat", a spus ea. Situatia este cu atat mai delicata cu cat ar puta provoca tensiuni diplomatice majore, noteaza "Daily Mail". "Sunt constienta ca Arabia Saudita este un partener important de afaceri pentru Marea Britanie. Sunt totodata constienta de puterea familiei sotului meu si, deasemenea, a tatalui meu in asemenea afaceri. Am fost foarte ingrijorata ca situatia mea ar putea fi compromisa", a spus printesa.
Retrasa de la scoala pentru a fi facuta cadou unui membru de rang inalt al familiei regale
Nascuta in Jeddah, tanara a beneficiat, la inceput, de o educatie islamica. Ulterior, ea a fost trimisa la o scoala din Occident, insa a fost retrasa de acolo dupa numai doi ani, cand s-a decis ca ea sa se casatoreasca cu un membru de rang inalt al familiei regale saudite. La acea vreme, era inca o adolescenta, in timp ce sotul ei era deja batran. "Casatoria a fost aranjata de tatal meu, care este un apropiat al familiei regale si mariajul a fost un simbol al acestei prietenii - potrIvit obiceiuluui, eu eram un cadou", a povestit ea. Printesa nu era decat una dintre sotiile barbatului si mariajul nu a fost decat de forma, tanara ramanand virgina. "Din cauza varstei, a starii sale de sanatate si a dorintelor celorlaltor sotii ale sale, sotul meu dormea arareori in aceeasi camera cu mine", a spus tanara saudita.
A fugit la Londra, din dragoste pentru un necunoscut caruia i-a daruit un copil
In ciuda vietii conjugale dificile, in viata printesei existau si momente frumoase - mai ales cand isi insotea sotul in desele sale calatorii la Londra, pe care ea a inceput sa o considere a doua ei casa. In cursul unei asemenea vizite la Londra, in timp ce facea cumparaturi la Harrods, ea l-a intalnit pe barbatul care avea sa devina tatal fiicei ei. "M-a abordat si am stat un pic de vorba inainte sa-mi ceara numarul de telefon. Era un barbat chipes (nu am ezitat sa-i ofer numarul). Dorea sa pastram legatura. In acel moment, soferul si garda mea de corp ma asteptau in fata magazinului", a spus printesa. Dupa intalnirea de la Harrods, ea a inceput sa vorbeasca in mod regulat cu tanarul care-i ceruse numarul de telefon si, o data, au reusit sa se revada pe ascuns cu acesta. Imediat dupa ce a revenit in Arabia Saudita, tanara i-a spus sotului ei ca trebuie sa se intoarca la Londra din motive medicale. Sotul a fost de acord si relatia ei cu barbatul, un angajat al Harrods, a devenit fizica.
In scurt timp, printesa a ramas gravida, situatie cu atat mai grava cu cat amantul ei era evreu. Tanara a realizat ca este insarcinata abia cand a inceput sa sufere de greturi matinale si, la inceput, nu a vorbit despre asta decat cu servitorii ei personali. Ulterior, printesa i-a marturisit si mamei ei ca este gravida. Aceasta a devenit cel mai mare aliat al tinerei, pe care o sprijina si acum, in secret, cu bani. "Am dorit sa fac un chiuretaj astfel incat sa pot duce o viata normala alaturi de familia mea, insa acest lucru nu a fost posibil in Arabia Saudita", a spus printesa. Ea a reusit in schimb sa-si ascunda sarcina, purtand haine extrem de largi. "Dat fiind ca sotul meu si cu mine nu dormeam niciodata impreuna, mi-a fost usor sa-mi ascund sarcina de el. In plus, burta mea era foarte mica si nu m-am ingrasat in mod excesiv", a povestit ea. In momentul in care sarcina s-a apropiat de termen, printesa si-a convins sotul ca are din nou nevoie sa plece in Marea Britanie din motive medicale. Acesta i-a permis si ea a nascut la un spital londonez. Tanara si-a lasat apoi copilul in grija unei prietene din Londra si s-a intors in Arabia Saudita. "In momentul in care m-am intors, mi-am da seama ca sotul meu ma banuia”, a povestit printesa. Temandu-se pentru viata ei, ea a zburat din nou la Londra si nu s-a mai intors niciodata.
Ajutata in secret de mama ei, cautata de sot pentru a-si primi pedeapsa capitala
"Principala mea prioritate era sa gasesc un loc sigur pentru fiica mea si sa ma asigur ca nu pateste nimic", a declarat tanara, care cumparase intre timp un apartament elegant intr-una dintre cele mai bune zone ale Londrei. De atunci, ea s-a mutat in alta locuinta, insa jurnalistii de la "Daily Mail" au vorbit cu unul dintre fostii ei vecini. Acesta a povestit ca printesa i s-a confesat, povestindu-i prin ce a trecut in momentul in care a fost parasita de iubitul ei. "A vrut sa se marite cu el dar, din nefericire, el a parasit-o", a spus vecinul. "A fost lasata sa-si creasca singura copilul", a adaugat el. Desi ambasada saudita de la Londra a refuzat sa comenteze situatia in mod oficial, surse diplomatice au sugerat totusi ca printesa "ar putea sa nu fie chiar ceea ce pare". De altfel, precizeaza "Daily Mail", printesei ii fusese refuzat initial azilul in Marea Britanie in urma unor neconcordante aparute in declaratiile ei. Jurnalistii au descoperit totdata ca tanara falsificase certificatul de nastere al fiicei ei, scriind ca tatal acesteia este american si ca mama ei este o femeie din Yemen. La adresa indicata ca fiind cea a parintilor copilului, jurnalistii au gasit o femeie care nu-si amintea de un asemenea cuplu, dar care a vorbit in schimb despre printesa saudita care isi crescuse acolo fetita nou-nascuta, acum in varsta de opt ani. In marturie, printesa a recunoscut ca a mintit in legatura cu certificatul de nastere, dar a spus ca a procedat astfel pentru a-si proteja copilul. "In disperare de cauza, i-a cerut prietenei mele sa o duca pe fiica mea in SUA impreuna cu sotul ei american si sa trateze copilul ca si cand ar fi al ei", a declarat ea. Planurile printesei au fost insa naruite dupa ce autoritatile americane au efectuat un test ADN in urma caruia au constatat ca presupusa mama nu era inrudita cu copilul. Jurnalistii britanici au mai aflat insa niste lucruri ciudate. In primul rand, prietena printesei nu apare in alte acte oficiale in afara de cel de casatorie si un document care atesta ca ar fi inchiriat, la un moment dat, un apartament din New York. In prezent, ea este de negasit. In al doilea rand, in ciuda certificatului de casatorie care arata ca ea era maritata cu un american, familia acestuia spune ca acesta nu a fost niciodata insurat. Barbatul a murit, la numai 32 de ani, si familia suspecteaza ca cineva s-a folosit pur si simplu de identitatea sa. In ciuda aspectelor stranii ale marturiei ei, printesa saudita a primit in cele din urma azil in Marea Britanie, dupa ce a afirmat ca a fost silita sa minta pentru a-si proteja propria viata si pe cea fiicei ei. Ea a povestit totodata cat de dificil i-a fost sa se adapteze la noua ei viata, in conditiile in care inainte fusese obisnuita ca altii sa ii rezolve toate problemele. Tanara a reusit sa se descurce gratie ajutorului financiar primit in secret de la mama ei. "Daca ne intoarcem in Arabia Saudita, fiica mea si cu mine vom primi pedeapsa capitala in conformitate cu legea sharia. In plus, sotul sau tatal meu se vor asigura cu certitudine ca voi primi cea mai aspra pedeapsa, care include biciuirea si lapidarea (...). Inteleg ca am facut o greseala, dar pedeapsa este atat de severa si de inevitabila incat nu am avut alta optiune decat sa ma ascund in Marea Britanie", a marturisit printesa.

Alina OLTEANU
Sus In jos
Iman
OrientCaffe
OrientCaffe

Mesaje Mesaje : 7322
Voturi Voturi : 125
Localizare Localizare : Riyadh ~ K.S.A

MesajSubiect: Re: Stiri mondene   6th Octombrie 2009, 17:24

Ooof sunt atea cazuri ............
Da este adevarat de mute ori s-a intamplat ca un tata atunci cand are o fata frumoasa si mai ales daca a obtinut anumite ajutoare din partea unor membrii ai familiei regale a, atunci ca un dar de multumire considera ca ofera ce are mai de pret ....
Acum sunt si cazuri in care amebele parti sunt multumite si cazuri in care se ajung la povesti ca cele din 1001 de notpi kiss
In plus singurul "pacat" al printesei este faptul ca s-a indragostit nu ca a luat parte la o casatorie de forma aranjata in care se pun socotelile valorilor mai intai pe masa, pentru ca asta se intampla in viata de zic cu zi si la orice nivel fie ca-i o famile bogata sau mai putin fie ca sunt beduini sau nu totul se discuta rangul,neamul,puritatea,averea,pozitia sociala,numele,frumusetea .........
Si da conform legilor Sharia care sunt adoptate de gurvenul saudit da ea merita pedepsita pentru ca si-a inselat sotul pedeapsa care este aplicata de asemeni si sotului daca isi inseala sotia cu o alta femeie fara ca acesta sa fie casatorit cu ea kiss (au fost si asemenea cazuri ).Iar fica nu poarta nici o vina .....
Cu siguranta ca mai sunt atatea amanunte in aceasta poveste care ar putea sa dea mult mai multe raspunsuri ....

Sus In jos
http://www.orientcaffe.com
Maryam M. A.
Cafengioaica
Cafengioaica

MesajSubiect: Re: Stiri mondene   13th Octombrie 2009, 16:59

Sincera sa fiu Iman eu cred ca e mult prea mult film indian in povestea de mai sus Crying or Very sad
Sus In jos
Maryam M. A.
Cafengioaica
Cafengioaica

MesajSubiect: Ultimul cantec al lui Michael, online   13th Octombrie 2009, 17:13

PREMIERĂ. „This is it”, o nouă piesă a lui Michael Jackson, a fost lansată în această dimineaţă pe site-ul oficial al artistului.

Single-ul este extras de pe dubla compilaţie „This Is It”, care va fi lansată inter naţional pe 26 octombrie, şi va fi inclusă şi pe coloana sonoră a filmului „This is it”, a cărui premieră mondială va avea loc pe 28 octombrie.

Potrivit site-ului oficial al cântăreţului, pe albumul „This is it” se vor regăsi două versiuni ale noului single „This Is It”, variante nelansate ale unor piese cunoscute ale megastarului, precum „She’s Out Of My Life” sau „Beat It”, dar şi un poem intitluat „Planet Earth”, recitat de Michael Jackson.

sursa: http://www.evz.ro
Sus In jos
Maryam M. A.
Cafengioaica
Cafengioaica

MesajSubiect: Moft sau sănătate - cât costă să-ţi creşti copilul   23rd Octombrie 2009, 02:31

Un set de haine eco pentru nou-născuţi costă 1.000 de lei, un scutec lavabil, 75 de lei, iar o păturică din blană de miel - 300 de lei, săpun lichid - 25 de lei. În ciuda preţurilor, sunt români care cheltuie lunar milioane pe haine, alimente şi cosmetice organice pentru copiii lor 60% din substanţele cu care venim în contact sunt absorbite în organism, astfel încât grija acordată primelor trei luni de viaţă ale copilului este esenţială pentru sănătatea de la vârsta adultă, susţin medicii. Inul şi cânepa folosite de bunicii noştri pentru confecţionarea hainelor revin în actualitate, mai necesare decât oricând. Dacă în ultimii ani mâncare ecologică sau cosmeticele fără chimicale şi-au făcut loc treptat în coşul de cumpărături al românilor, piaţa "verde" dezvoltă un segment dedicat nou-născuţilor şi copiilor până la vârsta adolescenţei. Aşa se face că scutecele din bumbac ecologic, hăinuţele din acelaşi material, uleiurile şi cremele fără chimicale sunt tot mai căutate de părinţi, recomandate de medici ca fiind ideale pentru primele luni de viaţă.
Mihai Albu: "Vrem ca Mikaela să trăiască într-un mediu cât mai curat"
În România, magazinele ecologice pentru copii pot fi numărate pe degetele de la o mână, însă segmentul are potenţial, numărul părinţilor interesaţi de aceste produse creşte constant de la o lună la alta. Mikaela Ioana, fetiţa de câteva săptămâni a cuplului Iulia şi Mihai Albu, a venit pe lume în hăinuţe din bumbac netratat chimic şi nevopsit. Domnişoara Albu are o păturică specială antialergenică şi este hrănită numai de la sân. Designerul a preferat pentru micuţă produsele naturale deoarece, afirmă Albu, nu prezintă nici un risc pentru sănătate şi sunt foarte bune calitativ. Soţia sa, Iulia Albu, susţine că moda eco i-a prins pe amândoi de ceva vreme şi, chiar dacă pare un moft, vor ca Mikaela să crească într-un mediu cât mai curat. "Am cumpărat un set pentru nou-născuţi cu 13 piese, a costat cam 1.000 lei, de la un magazin din România, însă sunt singurele piese pe care le folosesc. În afară de faptul că este sănătos, bumbacul ecologic se comportă foarte bine, se spală uşor, rezistă în timp. Am vorbit cu doctorii, care ne-au spus că primele săptămâni de viaţă sunt cele mai importante, pielea bebeluşului fiind foarte sensibilă şi predispusă la alergii. Avem şi hăinuţe de firmă, însă, pentru început, cele eco sunt la fel de importante ca şi recoltarea de celule stem", ne-a declarat Iulia Albu. Proaspăta mămică spune că pentru spălarea hainelor foloseşte detergent şi balsam special, care să nu afecteze ţesăturile, iar cremele pentru îngrijirea fetiţei sunt tot ecologice. După şase luni, când alimentaţia micuţei Mikaela se va diversifica, familia Albu va cumpăra şi hrană specială din ingrediente ecologice.

Produsele eco - scumpe, dar merită

Pasul acesta este privit cu încredere de pediatri, care şi-ar dori ca piaţa să fie mai dezvoltată pentru ca produsele neprelucrate să ajungă la cât mai mulţi nou-născuţi.

"Recomand cu toată încrederea hainele din bumbac pentru că alergiile cutanate sunt tot mai dese la nou-născuţi. Dacă, pentru un adult, vindecarea poate însemna că îi mai dai zece ani de viaţă, evitarea bolii la nou-născuţi înseamnă că le dai viaţă pur şi simplu. Cu cât poluarea este mai mare cu atât o să căutăm să ne întoarcem la natură şi o să avem nevoie de haine şi alimente cât mai sănătoase", susţine Mariana Mica, medic primar pediatru şi neonatolog la Spitalul Alexandru Ioan Cuza din Iaşi.
Doctorul spune că, deşi aceste produse sunt destul de costisitoare pentru mulţi români, folosirea lor evită apariţia unor boli care se tratează greu şi lasă urme.
Vânzări de 25.000 de lei lunar
Claudia Nicolae a trăit pe propria piele o astfel de experienţă, după ce băiatul ei i-a fost diagnosticat cu dermatită. Căutând produse cât mai naturale, a ajuns să deschidă un magazin cu alimente, jucării, accesorii şi haine ecologice pe care le aduce din Marea Britanie. Fabricate în India şi Peru, două dintre statele cultivatoare de bumbac organic, produsele au certificare de calitate, după standardele internaţionale (Global Organic Textils Standards). Magazinul are doar patru luni de la inaugurare, însă vânzările medii înregistrate într-o lună sunt în jur de 25.000 lei.
"Românii sunt foarte interesaţi însă, din păcate, nu sunt foarte educaţi în acest sens. Cele mai multe comenzi vin din partea de Vest a ţării. Bucureştenii sunt mai interesaţi, dar practic au încă unele dubii", a declarat pentru Gândul directoarea magazinului virtual. Claudia Nicolae spune că majoritatea clienţilor o reprezintă femeile cu vârsta de 30-35 de ani, cu un venit de nivel mediu sau peste acesta. Cele mai solicitate sunt scutecele lavabile - între 55 de lei şi 75 de lei bucata, suzetele şi păturile din blană de miel - 300 de lei. "Eu chiar am încercat să nu vând aceste produse la valoarea lor reală, care de obicei este de 2-3 ori mai mare decât cea a produselor obişnuite, astfel încât să fie accesibile", susţine Claudia Nicolae.
Care european e mai eco
Cu o cifră de afaceri de 4,6 miliarde de euro în 2006, Germania este prima piaţă bio din Europa, urmată fiind de Marea Britanie, de Italia şi de Franţa. În ceea ce priveşte cheltuielile pe cap de locuitor pe produse ecologice, primul loc este ocupat însă de suedezi.

de Elena HÎRŢAN

http://www.gandul.info[right]
Sus In jos
MIRAje_Safaoui
Cafengioaica
Cafengioaica

Mesaje Mesaje : 1029
Voturi Voturi : 41
Localizare Localizare : Videle/Bucuresti

MesajSubiect: Germania a plans cand Petruta a cantat la nai!!   25th Octombrie 2009, 16:50

O romanca frumoasa, delicata si nu in ultimul rand talentata este gata sa cucereasca Germania. Petruta Cecilia Kupper o tanara plecata de doar un an din tara a cantat miraculos la nai pe scena concursului "SuperTalent".

Vrea astfel sa vina in ajutorul surorii ei bolnava de schizofrenie. In timp ce in sala multi au inceput sa planga, celebrul Dieter Bohlen, membru al juriului s-a aratat impresionat nu numai de talentul fetei, dar si de felul in care vorbea germana.

Pentru aceasta faza a concursului romanca a ales celebra melodie "The Lonely Shepherd," de pe coloana sonora a filmului "Kill Bill". Piesa a fost ridicata la rang de arta de celebrul naist Gheorghe Zamfir.

Imediat ce a inceput sa cante, publicul a ramas mut de uimire in fata unui asemenea talent.

Romanca a reusit sa impresioneze pana la lacrimi si pe membrii juriului. Daca va reusi sa castige finala, Petruta va incasa 100.000 de euro.
sursa:www.stirileprotv.ro
Pe mine m-a impresionat chiar pana la lacrimi!!

Cafengioaica

Mesaje Mesaje : 896
Voturi Voturi : 104
Localizare Localizare : Sweden

MesajSubiect: Re: Stiri mondene   25th Octombrie 2009, 17:09

Bravo ei Idea kiss .
Nu am cuvinte sa va descriu cum mi se umfla cozonacul - inima- cand aud si de ROMANI normali, adevaratzi (si nu ciori deghizate )
care impresioneaza in mod placut occidentul si nu numai - chiar toata lumea Smile Wink .

Cafengioaica
Cafengioaica

MesajSubiect: Re: Stiri mondene   27th Octombrie 2009, 13:50

Peste 20.000 de fani ai lui Michael Jackson vor boicota filmul "This Is It" - VIDEO
Peste 20.000 de fani ai cântăreţului Michael Jackson, decedat pe 25 iunie, au lansat o campanie online prin care îi îndeamnă pe toţi admiratorii regretatului artist american să boicoteze filmul "This Is It", informează thesun.co.uk.
Până în prezent, câteva mii de fani au semnat această acţiune de protest, intitulată "This is NOT It". Ei susţin că filmul "This Is It" muşamalizează problemele de sănătate ale starului şi stresul puternic resimţit de acesta cu puţin timp înainte de debutul celor 50 de concerte pe care Michael Jackson ar fi trebuit să le susţină la O2 Arena din Londra, începând din 13 iulie.

Numărul semnatarilor acestei petiţii a ajuns în ultimele 24 de ore la peste 20.000 de persoane. Purtătorul lor de cuvânt, Giovanni Panunzio, a declarat: "Acest film a fost editat cu multă şiretenie pentru a maximiza profiturile".

Tatăl şi sora cântăreţului, Joe, respectiv La Toya, au acuzat studiourile Sony Pictures că au folosit dubluri în acest film.

Filmul "This Is It", dedicat memoriei lui Michael Jackson, ce include înregistrări de la ultimele sale repetiţii şi colaje cu imagini surprinse în culise, va fi lansat simultan în peste 15 oraşe din întreaga lume, în luna octombrie.

"«This Is It» va avea premiera pentru marele public pe 28 octombrie şi va rula doar două săptămâni. Chiar dacă filmele de la Hollywood se bucură frecvent de premiere în mai multe oraşe din lume, acestea sunt rar simultane", au declarat în septembrie reprezentanţi ai Sony Pictures, citaţi de Reuters.

mediafax.ro
Sus In jos
Iman
OrientCaffe
OrientCaffe

MesajSubiect: Re: Stiri mondene   20th Septembrie 2010, 23:15

Cântăreaţa Monica Anghel s-a căsătorit cu iubitul ei Gughi, cu puţin timp înainte de naşterea băieţelului lor, informează Mediafax.
Monica Anghel s-a casatorit
Monica a născut, vineri, în jurul orelor 18.00, un băieţel, care a fost ulterior numit Aviv Alexandru, potrivit site-ului personal al vedetei, pe care aceasta ţinut şi un jurnal de sarcină.

"A fost o operaţie grea şi consider că m-am recuperat destul de repede. Vineri dimineaţă am făcut cezariana, iar sâmbătă, la ora 4.00, m-am ridicat din pat singură. Personalul din spitalul Elias se aştepta probabil să fiu o fiţoasă şi au fost plăcut surprinşi să vadă că sunt un om normal, care respectă absolut tot ce îi este recomandat după naştere", a povestit cântăreaţa.

Artista a mai declarat şi că s-ar fi căsătorit cu iubitul ei, Gughi, înainte de naşterea fiului lor, într-un cadru intim, doar cu câţiva prieteni apropiaţi şi faimiile celor doi miri.

"Da, este adevărat faptul că eu şi Gughi ne-am căsătorit, înainte de naştere. Am fost luată prin surprindere, Gughi s-a ocupat de tot, a venit într-o zi acasă cu inel de logodnă, cu verighete, cu tot. M-a convins să fac acest pas tocmai pentru că nu a trebuit decât să mă prezint. A fost un eveniment intim, am avut alături de noi familia şi câţiva prieteni apropiaţi" a declarat Monica.

Monica Anghel a mai fost căsătorită şi cu medicul chirurg Andrei Carandino, de care a divorţat în 2005, după 11 ani de mariaj. Antena3.ro

Sus In jos
Iman
OrientCaffe
OrientCaffe

MesajSubiect: Re: Stiri mondene   12th Decembrie 2010, 23:01

O româncă de 14 ani cu voce excepţională a câştigat concursul italian „Io Canto“

Andreea Olariu, fetiţa de 14 ani cu o voce de excepţie, a câştigat finala concursului „Io Canto“ din Italia, obţinând premiul Bravo Bravissimo.

Finala s-a desfăşurat sâmbătă seară, iar Andreea a interpretat melodia "I surrender", a cântăreţei Celin Dion.

Premiul câştigat de Andreea, oferit de Fundaţia Mike Bongiorno constă într-o bursă de studii la Music Art and Show din Milano. Andreea este membră a Fundaţiei Dan Voiculescu.

Antena3

Competiţia Io Canto a fost dedicată celor mai talentaţi copii din domeniul muzical şi a avut ca protagonişti tineri cu vârste cuprinse între 7 şi 16 ani. Concursul a durat nu mai puţin de trei luni, iar Andreea Olariu a impresionat juriul cu talentul său şi a câştigat etapă după etapă.

Sus In jos
alexia21
Cafengioaica
Cafengioaica

Data de inscriere Data de inscriere : 05/06/2010
Mesaje Mesaje : 1041
Voturi Voturi : 10
Localizare Localizare : Egypt

MesajSubiect: Re: Stiri mondene   13th Decembrie 2010, 03:17

Asta e o veste buna...ca din Italia numai vesti proaste vin
Sus In jos
Iman
OrientCaffe
OrientCaffe

MesajSubiect: Re: Stiri mondene   13th Decembrie 2010, 18:18

"Codul lui Da Vinci", varianta reală: Istoricii au descoperit cifre şi litere în ochii Mona Lisei

Un mister similar celui din "Codul lui Da Vinci" a fost creat în Italia, după ce mai mulţi experţi în Istoria Artei au descoperit cifre şi litere microscopice pictate în ochii faimoasei Mona Lisa. Descoperirea este una recentă, însă cercetătorii speră să afle mai multe detalii curând, informează Daily Mail, în ediţia electronică.

Silvano Vinceti, preşedintele Comitetului Naţional pentru Patrimoniu Cultural din Italia, care se ocupă de acest caz, susţine că sesizarea privind acest detaliu a venit - asemenea stilului autorului Dan Brown - de la unul din membrii Comitetului, care a făcut descoperirea într-o carte veche de 50 de ani. În volumul respectiv se face referire la o serie de simboluri care s-ar regăsi în ochii Mona Lisei.

Cercetările efectuate până în prezent au scos la iveală mai multe litere şi cifre, care pot fi observate, însă, numai la microscop.

"În ochiul drept par să fie pictate literele LV, care ar putea foarte uşor să reprezinte iniţialele lui Leonardo Da Vinci. În ochiul stâng există, de asemenea, unele simboluri, însă nu sunt la fel de definite", a explicat Silvano Vinceti.

"Este foarte greu să le desluşim, dar par a fi literele CE, sau litera B. Trebuie să reţineţi că pictura are aproape 500 de ani, astfel că nu este la fel de clară ca atunci când a fost realizată", a continuat Vinceti.

În fundal se mai poate distinge numărul 72, însă experţii nu au stabilit încă dacă nu este vorba, de fapt, de litera L şi cifra 2.

"Este remarcabil că nimeni nu a observat aceste simboluri până acum, iar din investigaţiile noastre preliminarii suntem convinşi că ele nu sunt o greşeală, ci au fost puse acolo în mod intenţionat de către artist", a mai spus preşedintele Comitetului Naţional pentru Patrimoniu Cultural.

Mona Lisa, un autoportret?

Adevărata identitate a Mona Lisei rămâne în continuare învăluită în mister. Unii istorici sunt de părere că Leonardo Da Vinci era homosexual şi că pasiunea sa pentru ghicitori l-a făcut să se picteze sub înfăţişarea unei femei. Alţi teoreticieni susţin că Mona Lisa ar putea fi, de fapt, chiar mama artistului.

Silvano Vinceti face parte dintr-un grup de experţi care cer autorităţilor franceze permisiunea de a exhuma rămăşiţele lui Da Vinci. Aceştia vor să găsească craniul artistului şi să încerce să-i recreeze faţa, pentru a stabili dacă Mona Lisa este, de fapt, un autoportret al lui Da Vinci, aşa cum susţin mai multe persoane.

Faimosul tablou apare şi în best-seller-ul "Codul lui Da Vinci", semnat de scriitorul Dan Brown. Personajele interpretează mesaje secrete ascunse în tabloul "Mona Lisa", precum şi în alte opere faimoase ale lui Da Vinci, inclusiv "Cina cea de Taină". Romanul a fost ecranizat în anul 2006, avându-l pe Tom Hanks în rolul principal.

Antena3

Sus In jos
Iman
OrientCaffe
OrientCaffe

MesajSubiect: Re: Stiri mondene   23rd Martie 2011, 22:00

A murit Elizabeth Taylor

Actriţa americană Elizabeth Taylor a încetat din viaţă. Potrivit postului NBC, actriţa a murit în urma unui infarct. Vedeta avea 79 de ani.

Actriţa Liz Taylor a încetat din viaţă la vârsta de 79 de ani din cauza unui infarct. Taylor fusese internată în urmă cu şase săptămâni din cauza unei insuficienţe cardiace. Deşi suferise mai multe complicaţii, starea ei de sănătate se stabilizase şi spera să fie externată curând, informează MEDIAFAX.

Elizabeth Taylor era bolnavă de foarte mulţi ani, iar în octombrie 2009 a fost supusă unei intervenţii chirurgicale pe cord. Actriţa a fost diagnosticată cu insuficienţă cardiacă congestivă în urmă cu aproape şase ani.

Elizabeth Taylor îşi petrecea majoritatea timpului într-un scaun cu rotile, după ce în ultimii 25 de ani a fost internată de mai mult de o sută de ori în spital, având o intervenţie chirurgicală la şold şi două intervenţii foarte riscante la spate. Totodată, ea a căzut de pe cal în timpul unor filmări, a suferit de pneumonie şi cancer de piele, a fost supusă unei traheotomii, a fost dependentă de alcool şi analgezice, a fost supusă mai multor intervenţii chirurgicale la plămâni, creier, şold şi inimă. În 1997, actriţa a suferit un atac cerebral în urma unei operaţii de extirpare a unei tumori pe creier şi a fost chiar în moarte clinică.

"Mama mea a fost o femeie extraordinară, care a trăit viaţa din plin, cu multă pasiune, umor şi dragoste. Deşi pierderea ei este devastatoare pentru cei care o iubeau, vom fi mereu inspiraţi de contribuţia eternă pe care a adus-o acestei lumi. Remarcabila ei interpretare din filme, succesul ei ca femeie de afaceri şi lupta ei curajoasă şi de neoprit împotriva SIDA ne face mîndri de ceea ce a realizat ea. Ştim că lumea este mai bună deoarece mama a trăit în ea. Moştenirea ei nu va fi niciodată distrusă, spiritul ei va fi mereu alături de noi şi iubirea ei va fi veşnic în inimile noastre", a declarat fiul actriţei, Michael Wilding, citat de MEDIAFAX.

Elizabeth Taylor (născută Dame Elizabeth Rosemond Taylor, la 27 februarie 1932, Londra) este o actriţă americană de film. Este considerată „ultimul star al Hollywoodului de altădată”. A fost distinsă cu Premiul Oscar de două ori şi a primit de la American Film Institute Premiul pentru întreaga carieră, informează Wikipedia.

Născută la Londra, în familia unor rezidenţi americani, Liz Taylor şi-a făcut debutul în cinematografie încă de tânără, la nouă ani, în "There's One Born Every Minute". A avut parte de-o viaţă tumultoasă presarată cu numeroase căsnicii. În 1943 a apărut în filmul "Lassie come home". Şapte ani mai târziu, pelicula "Tatăl miresei", în care apărea alături de Spencer Tracy avea să intre în box office.

În 1963 făcea un rol memorabil în "Cleopatra" alături de cel care avea să-i devină mai târziu soţ, Richard Burton. În anii 2000 a fost una din cele mai puternice apărătoare ale lui Michael Jackson în scandalul sexual în care acesta a fost implicat legat de molestarea unor copii.

Are opt căsnicii la activ - cu Burton s-a căsătorit de două ori - şi patru copii. În 1980 a fost internată pentru alcoolism.

realitatea

Sus In jos
maha
Cafengioaica
Cafengioaica

Data de inscriere Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje Mesaje : 4263
Voturi Voturi : 59
Localizare Localizare : Al Qassim (Buraidah)

MesajSubiect: Re: Stiri mondene   23rd Martie 2011, 23:28

Allah sa o odihneasca in pace.

Cafengioaica
Cafengioaica

Mesaje Mesaje : 1029
Voturi Voturi : 41
Localizare Localizare : Videle/Bucuresti

MesajSubiect: Re: Stiri mondene   24th Martie 2011, 00:23

sa se odihneasca in pace!!!

OrientCaffe

MesajSubiect: Re: Stiri mondene   1st Mai 2011, 14:16

Românul Bogdan Ota, în finala concursului "Norvegia are talent"

Românul de 32 de ani care a făcut senzaţie la varianta norvegiană a celebrului concurs "America's Got Talent", a ajuns în finala. Românul s-a prezentat neîncrezător pe scenă, dar a primit rapid aprobarea juriului.

Bogdan Ota a interpretat, la pian, o melodie compusă de el şi a ridicat sala în picioare. El a fost răsplătit de juriu cu o calificare la finala faimosului concurs.

Românul îşi câştigă existenţa în Norvegia cărând copiatoare pentru o companie de echipamente electronice şi a venit la concurs doar la insistenţele şefului său.

Antena3

Sus In jos
maha
Cafengioaica
Cafengioaica

Data de inscriere Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje Mesaje : 4263
Voturi Voturi : 59
Localizare Localizare : Al Qassim (Buraidah)

MesajSubiect: Re: Stiri mondene   2nd Mai 2011, 04:08

Frumoase stiri,bravo lui confused

OrientCaffe
OrientCaffe

MesajSubiect: Re: Stiri mondene   30th Septembrie 2011, 21:22

De ce poartă vedetele pantofii scumpi cu două numere mai mari

Citeste mai mult pe REALITATEA.NET

Nu o dată, la apariţii glamouroase pe tocuri foarte înalte, câte o femeie celebră pare că înoată în propriii pantofi extraordinar de scumpi. Dive mai mari sau mici, de la J-Lo şi Victoria Beckham până la Elena Udrea şi Andreea Marin, sunt fotografiate purtând nişte pantofi uriaşi, ca nişte fetiţe surprinse cu tocurile mămicii în picioare. Un designer de pantofi şi doi stilişti încearcă să dezlege pentru realitatea.net acest mister cu două numere mai mari al lumii mondene.

Mihai Albu, a cărui meserie asta este, să creeze pantofi, crede că misterul are trei variante de răspuns, fiecare, în felul ei, în funcţie de situaţie, valabilă. Prima ar fi următoarea: "De obicei, când porţi tocuri foarte înalte, piciorul îţi alunecă foarte mult în faţă şi atunci poate să-ţi rămână loc pe călcâi. Când îi cumperi din magazin poate să-ţi pară că-ţi vin OK, dar când îi mai porţi un pic, de două-trei ori, ei se lărgesc şi piciorul îţi alunecă în faţă". Cea de-a doua variantă, spune Mihai Albu, e legată de dorinţa de a mai câştiga câţiva milimetri de toc în plus, pentru un efect mai puternic asupra privitorului, milimetri pe care creatorul pantofilor nu ţi-i oferă din fabricaţie: "Numerele mai mari au tocuri mai înalte. Diferenţa este de cinci milimetri din două în două numere. De exemplu: un toc de 15 cm la numărul 37 are 15,5 cm la numărul 39. Şi atunci cumperi un pantof cu număr mai mare, ca să câştigi aceşti cinci mm". Cea de-a trei variantă nu are nimic tehnic în ea, ci are la bază doar nerăbdarea de a se vedea cu pantofii mult visaţi în picioare: "Probabil nu şi-au găsit numărul lor şi şi-au dorit foarte mult modelul şi probabil nu-şi fac încălţări pe comandă şi cumpără ce găsesc".

Aici părerea lui Mihai Albu coincide cu cea a stilistului Ciprian Sipoş. "Nu-şi găsesc numărul lor, dar şi-i doresc prea mult şi vor, chiar dacă le sunt mari, să-i aibă. Şi-i cumpără din frustrare, din dorinţa de avea cât mai mult", spune el. Tocurile înalte, continuă Sipoş, sunt ofertante pentru creierul femeiii, căci le fac să se simtă sexy, şi cu cât e tocul mai mare cu atât mai bine se simte ea. În acelaşi timp, tocurile înalte sunt neofertante pentru coloană, mai medical spus sunt nesănătoase. "Mulţi pantofi, nefiind făcuţi pe calapodul tău, pot să nu-ţi stea bine, să-ţi stea bine pe călcâi şi să-ţi iasă foarte urât scobitura de la talpă în afară. Cumpărând pantofii pe care ţi-i doreşti cu un număr sau două mai marri, această scobitură poate să se vadă mai puţin. Dar e complet greşit să faci asta. Pantoful trebuie să-ţi vină ca o şosetă. Ţi-l cumperi mai mare, te uiţi în oglindă şi poate să-ţi vină bine din faţă, dar el trebuie să-ţi vină bine şi dintr-o parte, şi din spate. Pantofii ăştia cu unul, două numere mai mari şi-i cumpără cele care nu sunt atente la detalii", încheie Sipoş.

Citeste mai mult pe REALITATEA.NET

Sus In jos
Leyla _ Mercan
Moderator
Moderator

Data de inscriere Data de inscriere : 16/10/2010
Mesaje Mesaje : 4530
Voturi Voturi : 86
Localizare Localizare : Istanbul - Turcia

MesajSubiect: Re: Stiri mondene   30th Septembrie 2011, 21:27

Sa stii ca eu niciodata nu am purtat pantofi u 2 nr mai mari.
Oricum si Andreea Marin Banica practica acest sport si nici nu ma mira....

Abordând un outfit colorat, rochiţă cu buline, turban colorat pe cap, pantofi la fel de coloraţi, cu două numere mai mari, geantă de liceană şi mărgele ca să se vadă de la intrare din Bucureşti, Andreea a jucat rolul amfitrioanei şi i-a adus la petrecere pe cei mai în vârstă invitaţi ai soacrei.
Sursa;Cancan

Diana Shamaa
Cafengioaica
Cafengioaica

Data de inscriere Data de inscriere : 26/01/2012
Mesaje Mesaje : 775
Voturi Voturi : 9
Localizare Localizare : Riyadh, Arabia Saudita

MesajSubiect: Re: Stiri mondene   19th August 2013, 14:11

Cred ca toata lumea a aflat ca regele Cioaba a murit, Allah sa il ierte. Am ramas socata, nu de veste, ci de nesimtirea familiei, au o factura de platit spitalului de 350 de mii de euro, culmea, nu au bani sa o plateasca, deci cer ajutor de la statul roman. Ya Allah, sunt putrezi de bogati, asta o stie toata lumea, deci cum sa ai tupeul sa ceri asa ceva? In plus au invinuit medicii turci de malpraxis.
Sus In jos
Hannah_Ali
Cafengioaica
Cafengioaica

Data de inscriere Data de inscriere : 30/05/2010
Mesaje Mesaje : 2909
Voturi Voturi : 26
Localizare Localizare : Romania

MesajSubiect: Re: Stiri mondene   19th August 2013, 18:06

sa isi vanda din aur,sau sa faca cheta in comunitatea lor,ca atunci cand dau la lautari au,la spital,nu au!tupeu tiganesc!

Sus In jos
Too_Happy
Cafengioaica
Cafengioaica

Data de inscriere Data de inscriere : 08/10/2009
Mesaje Mesaje : 708
Voturi Voturi : 11

MesajSubiect: Re: Stiri mondene   19th August 2013, 23:40

Daaa, asta m-a mirat si pe mine. Vai cat sunt ei de saraci.Chiar sotul care nu stia subiectul m-a intrebat de ce nu vinde coroana acea ostentativa din aur.
Sus In jos
Iman
OrientCaffe
OrientCaffe

MesajSubiect: Re: Stiri mondene   20th August 2013, 01:11

Da din partea lor nu este nimic ciudat ... sa stranga si de la vrajitoare ca au strans de la oameni naivi cat in luna si in stele ......

Sus In jos
Diana Shamaa
Cafengioaica
Cafengioaica

Data de inscriere Data de inscriere : 26/01/2012
Mesaje Mesaje : 775
Voturi Voturi : 9
Localizare Localizare : Riyadh, Arabia Saudita

MesajSubiect: Re: Stiri mondene   20th August 2013, 13:32

Ieri au intors-o, ca defapt nu au cerut ajutor financiar ci statul sa se implice in verificarea tarifului cerut de catre spital. Oricum factura a scazut la 41 de mii de dolari. M-a amuzat replica unuia de-a lor "daca nu i-a facut bine, de ce sa mai plateasca"
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Stiri mondene   

Sus In jos

Stiri mondene
Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
OrientCafe :: Cafe :: News cafe-
Mergi direct la: