OrientCafe
Va rugam sa cititi cu atentie regulamentul de baza al forumului.
Pentru a vizualiza forumul in intregime va rugam sa va conectati.
Atentie o parte importanta a forumului se poate deschide numai atunci cand faceti parte din grupul "cafengioace" avand in vedere ca suntem o comunitate de femei si in general musulmane vrem sa pastram in oarecare masura privata o parte din forum.Pentru a adera automat la acest grup nu este nevoie decat de un numar minim de mesaje.
Va multumim pentru intelegere.

AcasaAcasa  CautareCautare  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  
Orient Caffe
 photo Orientstamp2.jpg
Romania time
Islamic calendar
Ultimele subiecte
» Rutina la bebelusi
29th Noiembrie 2013, 19:24 Scris de mihaela

» EID MUBARAK!
21st Octombrie 2013, 00:04 Scris de Catalina

» Stiri mondene
8th Septembrie 2013, 11:22 Scris de mihaela

» Facebook permite accesul la datele personale
2nd Septembrie 2013, 13:48 Scris de Diana Shamaa

» Intrebari despre pc si internet
29th August 2013, 12:49 Scris de Iman

» Stiri amuzante
19th August 2013, 13:26 Scris de Diana Shamaa

» Casa de piatra
5th August 2013, 19:37 Scris de mihaela

» Toată economia României poate exploda
24th Iunie 2013, 21:19 Scris de Iman

» La multi ani Maria_ah
26th Mai 2013, 18:48 Scris de maria_ah

» Atentie la capuse !
7th Mai 2013, 21:45 Scris de mihaela

» La multi ani Iman
3rd Mai 2013, 06:03 Scris de mihaela

» TERORIŞTII din Arabia Saudită, REABILITAŢI
21st Aprilie 2013, 19:12 Scris de Catalina

» Aeroport face economii
14th Aprilie 2013, 15:52 Scris de maria_ah

» E-urile si alimente sub lupa
13th Aprilie 2013, 20:19 Scris de najwaa

» Sfaturi pentru gravidute
23rd Martie 2013, 01:10 Scris de Leyla _ Mercan

Cei mai activi postatori ai lunii
Site-uri recomandate
 photo 13ae22103a8a1576d832e4a4303d02902_zpsd0c909b8.jpg
Sondaj
Mai exista prietenie sincera?
Da
67%
 67% [ 8 ]
Nu
33%
 33% [ 4 ]
Total voturi : 12
Orient Cafe
Forumul "Orient Cafe" este dedicat in exclusivitate femeilor !

Orient Cafe
© copyright UTC 2009 - All Rights Reserved

Distribuiţi | 

Stiri internationale

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
Saira
Cafengioaica
Cafengioaica

Data de inscriere Data de inscriere : 08/10/2009
Mesaje Mesaje : 1163
Voturi Voturi : 42
Localizare Localizare : ma dakhalkon

MesajSubiect: Re: Stiri internationale   14th Ianuarie 2010, 22:35

Eh, fetelor, haideti ca s-a adus in discutie un subiect ce imi place. Sa va povestesc intamplare. Eram prin anul I de facultate, cand mergeam inca la ambele, si aveam printre altele un seminar tinut de un prof mashaAllah, foarte citit, documentat, cultura generala bine pusa la punct etc. desi sub aparenta unui om foarte rebel si care, la inceput, nu ai fi crezut ca e prof la universitate si, dupa cum el marturisea, avea probleme cu intratul in parcarea universitatii cu masina ca portarii nu il credeau prof...in fine. Si la un astfel de seminar odata se aduce in discutie problema niqabului din Franta. Sala plina, proful spune ce are de spus si cum ca nu e de acord cu niqabul in Franta, si nu se gaseste nimeni sa intre in discutie decat eu. Si nu mica le-a fost mirarea cand eu, purtatoare de "mandru" hijab si "unciat" in acea sala am sustinut sus si tare ca nu sutn de acord si ca nu vad de unde atata tam-tam in Franta pe problema niqabului.
De ce nu sutn de acord? Pentru ca in primul rand islamic obligatoriu e hijab si intr-o eventuala interzicere a acestuia m-as revolta. Dar niqabul nu este ceva obligatoriu si deci nu inteleg acest "moft". Si mai stiu ca atunci cand imi primesc un musafir acasa incerc sa il tratez cat mai bine si sa il fac sa se simta ca acasa, dar nu accept ca el sa-mi ceara prea mult in propria mea casa. Asadar, pentru mine, orice muslima ar trebui sa isi poarte mandra hijabul in tarile neislamice insa sa nu se "deranjeze" prea tare atunci cand i se spune ca niqab e deja prea mult. Aaa, si sa nu uit...Asa cum in tarile islamice se cere decenta din partea vizitatorilor, am spus decenta, nu port islamic, este vorba de intelegere si si europenii au dreptul sa ceara muslimilor ceea ce aici este normal.
Sus In jos
Maryam M. A.
Cafengioaica
Cafengioaica

Data de inscriere Data de inscriere : 02/10/2009
Mesaje Mesaje : 2810
Voturi Voturi : 94
Localizare Localizare : Romania, Constanta

MesajSubiect: Re: Stiri internationale   14th Ianuarie 2010, 22:58

Vreau sa te contrazic Iman... la faza cu purtatul hijabului in Romania( ca acolo am fost in tara Europeana) Cu hijab in cap se uita dupa tine mai ceva ca dupa urs sau daca ai fi in chilot si sutien... iar aici ( in Egypt) cred ca numai cu niqab cu plasa pe ochi nu s-ar mai uita... desi stau de 4 ani aproape in aceasta tara de fiecare data cand ies pe strada se uita ca la urs dupa mine .... si nu ies din abaye decat daca sunt insotita de al meu... dar niqab... nu mi-as pune ca nu cred nici eu in el.... dar in continuare stiu ca sunt femei care-si doresc sa-l poarte... si asta nu ar trebui sa fie impus sau interzis de vreo lege laica... Exclamation
Any... barbatii din pacate e demonstrat stiitific ca sunt stimulati de ceea ce vad imediat... din pacate... asta ii coboara si ii face ceva mai primitivi....
Saira... felicitari pentru sustinerea ideilor tale in fata unei intregi aule...
Sus In jos
Iman
OrientCaffe
OrientCaffe

Mesaje Mesaje : 7322
Voturi Voturi : 125
Localizare Localizare : Riyadh ~ K.S.A

MesajSubiect: Re: Stiri internationale   15th Ianuarie 2010, 01:00

Maryam se uita in Romania nu din punct de vedere ca barbat atras de femeie ci atat femei cat si barbati fata de hijab in sine ca atata educatie au ....in Anglia ,Franta sau Elvetia poti sa mergi si cu niqab dar hijabul este ceva normal asa cum ar fi hainele specific indiene sau turbanele in cap ....
Aici in familie sunt din surori care inca de prin anii '80 isi petrec vacantele in Anglia si in Elvetia si acolo au purtat niqab .....in Romania insa mai trebuie sa curga multa apa pe Dambovita pana vor invata oamenii ca mai sunt si alte rase de oameni pe fata pamantului pana la porturi si religii ........
In Egipt am intalnit de la cel mai tanar barbat pana la cel de 90 chiar si cu niqab stau lung si se uita si privesc cu "pofte" ....acum depinde de alegerea personala daca vrei sa porti sau nu ....Pentru mine a fost necesar asa cum este si aici .

Sus In jos
http://www.orientcaffe.com
Mahaui
Cafengioaica
Cafengioaica

Mesaje Mesaje : 2241
Voturi Voturi : 40
Localizare Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: Stiri internationale   15th Ianuarie 2010, 03:40

Mda...sa tot discutat acest subiect....dar se punea problema nikabului...in prima faza....anu a valului islamic...
Sus In jos
Iman
OrientCaffe
OrientCaffe

MesajSubiect: Re: Stiri internationale   10th Martie 2010, 21:57

Presa suedeză publică din nou caricatura cu profetul Mahomed

Presa suedeză a publicat din nou, miercuri, o caricatură aparţinând artistului suedez Lars Vilks care îl înfăţişează pe profetul Mahomed cu un corp de câine, o caricatură care se află la baza unui complot de asasinare a acestuia, dejucat marţi în Irlanda.
În semn de susţinere faţă de caricaturist, cotidianul suedez Dagens Nyheter (DN) a publicat pe prima pagină un material cu acest caz şi fotografia lui Vilks, în a doua pagină un editorial, iar în paginile interioare un rezumat, ilustrat cu o reproducere a caricaturii respective.

"Lars Vilks nu este singur în acest conflict. O ameninţare împotriva lui este o ameninţare împotriva tuturor suedezilor", scrie DN în editorial, făcând apel către "statul de drept suedez" să ofere caricaturistului "toată protecţia de care are nevoie".

Este vorba despre apărarea "împotriva unui atac care vizează unul dintre drepturile noastre cele mai fundamentale, libertatea de exprimare", argumentează cotidianul.

Tabloidul Expressen a publicat, de asemenea, caricatura, alături de portretul autorului.

"Expressen a hotărât să publice desenul din două motive: pentru a permite cititorilor să vadă această lucrare controversată şi pentru a apăra libertatea de exprimare, tot mai ameninţată", scrie tabloidul ca explicaţie la fotografii.

"O societate deschisă trebuie să arate că nu se supune ameninţării, că este pregătită să se lupte pentru libertatea ei de exprimare", se arată într-un lung editorial, publicat de tabloid.

Cotidianul Nerikes Allehanda, în regiunea Oerebro, la vest de Stockholm, a publicat desenul satiric al lui Lars Vilks, la 18 august 2007, pentru a ilustra un editorial asupra importanţei libertăţii de exprimare, declanşând o polemică în Suedia şi în străinătate.

O grupare aliată cu al-Qaida a oferit suma de 100.000 de dolari pentru asasinarea caricaturistului, iar marţi poliţia irlandeză a anunţat arestarea a şapte musulmani, suspectaţi că ar fi implicaţi într-un complot pentru a-l asasina.

Sursa

Sus In jos
Iman
OrientCaffe
OrientCaffe

MesajSubiect: Re: Stiri internationale   12th Martie 2010, 03:28

Două noi cutremure puternice în Chile de 7,2 şi 6,9. Alertă de tsunami, Parlamentul a fost evacuat

Un nou seism cu magnitudinea de 7,2 pe scara Richter s-a produs
joi dimineaţă în Chile. Cutremurul a fost măsurat de Institutul American de Geofizică la ora locală 11.39 (16.39 ora României). S-a produs la o adâncime de 35 kilometri şi la 137 kilometri sud de Valparaiso şi 147 de kilometri sud-vest de Santiago. Potrivit AFP, cutremurul s-a resimţit în mai multe oraşe din centrul statului Chile, printre care şi în capitala Santiago, plus
oraşul de coastă Valparaiso, unde se află sediul Parlamentului şi unde a fost învestit preşedintele Sebastian Pinera.

Cutremurul a avut trei replici puternice (printre care una de 6,9 pe scara Richter), care au fost resimţite în mai multe oraşe din centrul Chile. A fost emisă o alertă de tsunami iar seismele au provocat panică înainte de învestirea preşedintelui ales, Sebastian Pinera.

Parlamentul chilian a fost evacuat apoi, la scurt timp după învestirea preşedintelui Sebastian Pinera, în urma alertei de tsunami emise pentru litoral şi la scurt timp după producerea seismului. Biroul naţional pentru situaţii de urgenţă (Onemi) a anunţat alerta de tsunami pentru centrul ţării.

Cutremurul a provocat panică printre personalităţile care erau prezente la ceremonia de investitură a preşedintelui Sebastian Pinera, printre care şapte şefi de stat din America Latină.

Aceasta este cea mai puternică replică a seismului din 27 februarie. În urmă cu doar câteva zile, se produsese o alta, de 6,8, provocând haos într-o ţară aflată deja sub spectrul groazei. Cel mai nou bilanţ al victimelor cutremurului de acum o săptămână din Chile indică peste 450 de morţi. În acest timp, oamenii îşi continuă lupta pentru supravieţuire după cea mai puternică replică a seismului din 27 februarie, care a măsurat 8,8.

Replica de pe 6 martie a avut epicentrul la 41 de kilometri de oraşul Concepicion şi a distrus o mare

parte a clădirilor deja afectate de seismul din 27 februarie. Specialiştii spun că seismul a durat aproape un minut.

Antena3.ro

Sus In jos
Maryam M. A.
Cafengioaica
Cafengioaica

Mesaje Mesaje : 2810
Voturi Voturi : 94
Localizare Localizare : Romania, Constanta

MesajSubiect: Re: Stiri internationale   12th Martie 2010, 19:30

Iman a scris:
Presa suedeză publică din nou caricatura cu profetul Mahomed

Presa suedeză a publicat din nou, miercuri, o caricatură aparţinând artistului suedez Lars Vilks care îl înfăţişează pe profetul Mahomed cu un corp de câine, o caricatură care se află la baza unui complot de asasinare a acestuia, dejucat marţi în Irlanda.
În semn de susţinere faţă de caricaturist, cotidianul suedez Dagens Nyheter (DN) a publicat pe prima pagină un material cu acest caz şi fotografia lui Vilks, în a doua pagină un editorial, iar în paginile interioare un rezumat, ilustrat cu o reproducere a caricaturii respective.

"Lars Vilks nu este singur în acest conflict. O ameninţare împotriva lui este o ameninţare împotriva tuturor suedezilor", scrie DN în editorial, făcând apel către "statul de drept suedez" să ofere caricaturistului "toată protecţia de care are nevoie".

Este vorba despre apărarea "împotriva unui atac care vizează unul dintre drepturile noastre cele mai fundamentale, libertatea de exprimare", argumentează cotidianul.

Tabloidul Expressen a publicat, de asemenea, caricatura, alături de portretul autorului.

"Expressen a hotărât să publice desenul din două motive: pentru a permite cititorilor să vadă această lucrare controversată şi pentru a apăra libertatea de exprimare, tot mai ameninţată", scrie tabloidul ca explicaţie la fotografii.

"O societate deschisă trebuie să arate că nu se supune ameninţării, că este pregătită să se lupte pentru libertatea ei de exprimare", se arată într-un lung editorial, publicat de tabloid.

Cotidianul Nerikes Allehanda, în regiunea Oerebro, la vest de Stockholm, a publicat desenul satiric al lui Lars Vilks, la 18 august 2007, pentru a ilustra un editorial asupra importanţei libertăţii de exprimare, declanşând o polemică în Suedia şi în străinătate.

O grupare aliată cu al-Qaida a oferit suma de 100.000 de dolari pentru asasinarea caricaturistului, iar marţi poliţia irlandeză a anunţat arestarea a şapte musulmani, suspectaţi că ar fi implicaţi într-un complot pentru a-l asasina.

Sursa

Mdaaa..... unde nu-i credinta, ce sa ne asteptam, se calca in picioare dreptul la imagine, strigand sus si tare ca dreptul la libera expresie le permite sa aiba astfel de manifestari....
Desi Libbertatea....inseamna ca poti sa faci ce vrei, atata timp cat nu-i deranjezi pe cei din jur.... albino
Sus In jos
Iman
OrientCaffe
OrientCaffe

MesajSubiect: Re: Stiri internationale   12th Martie 2010, 20:57

Eu tare as vrea sa stiu daca mai ai libertate sa postezi si caricatrui de ex. cu Hitler cum calca in picioare steagul evreiesc sau ceva de genul acesta .......... atunci as vrea sa stiu daca mai sare un guvern intreg sa ia apararea .......

Sus In jos
Iman
OrientCaffe
OrientCaffe

MesajSubiect: Re: Stiri internationale   27th Martie 2010, 13:07

O tanara in varsta de 17 ani din Turcia ce a castigat un premiu pentru cei mai buni scriitori, ia fost retras premiul si i s-a cerut sa coboare de pe scena pentru ca purta hijab .