OrientCafe
Va rugam sa cititi cu atentie regulamentul de baza al forumului.
Pentru a vizualiza forumul in intregime va rugam sa va conectati.
Atentie o parte importanta a forumului se poate deschide numai atunci cand faceti parte din grupul "cafengioace" avand in vedere ca suntem o comunitate de femei si in general musulmane vrem sa pastram in oarecare masura privata o parte din forum.Pentru a adera automat la acest grup nu este nevoie decat de un numar minim de mesaje.
Va multumim pentru intelegere.

AcasaAcasa  CautareCautare  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  
Orient Caffe
 photo Orientstamp2.jpg
Romania time
Islamic calendar
Ultimele subiecte
» Rutina la bebelusi
29th Noiembrie 2013, 19:24 Scris de mihaela

» EID MUBARAK!
21st Octombrie 2013, 00:04 Scris de Catalina

» Stiri mondene
8th Septembrie 2013, 11:22 Scris de mihaela

» Facebook permite accesul la datele personale
2nd Septembrie 2013, 13:48 Scris de Diana Shamaa

» Intrebari despre pc si internet
29th August 2013, 12:49 Scris de Iman

» Stiri amuzante
19th August 2013, 13:26 Scris de Diana Shamaa

» Casa de piatra
5th August 2013, 19:37 Scris de mihaela

» Toată economia României poate exploda
24th Iunie 2013, 21:19 Scris de Iman

» La multi ani Maria_ah
26th Mai 2013, 18:48 Scris de maria_ah

» Atentie la capuse !
7th Mai 2013, 21:45 Scris de mihaela

» La multi ani Iman
3rd Mai 2013, 06:03 Scris de mihaela

» TERORIŞTII din Arabia Saudită, REABILITAŢI
21st Aprilie 2013, 19:12 Scris de Catalina

» Aeroport face economii
14th Aprilie 2013, 15:52 Scris de maria_ah

» E-urile si alimente sub lupa
13th Aprilie 2013, 20:19 Scris de najwaa

» Sfaturi pentru gravidute
23rd Martie 2013, 01:10 Scris de Leyla _ Mercan

Cei mai activi postatori ai lunii
Site-uri recomandate
 photo 13ae22103a8a1576d832e4a4303d02902_zpsd0c909b8.jpg
Sondaj
Mai exista prietenie sincera?
Da
67%
 67% [ 8 ]
Nu
33%
 33% [ 4 ]
Total voturi : 12
Orient Cafe
Forumul "Orient Cafe" este dedicat in exclusivitate femeilor !

Orient Cafe
© copyright UTC 2009 - All Rights Reserved

Distribuiţi | 

Stiri din Romania

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3
AutorMesaj
Rania
Cafengioaica
Cafengioaica

Data de inscriere Data de inscriere : 08/10/2009
Mesaje Mesaje : 1509
Voturi Voturi : 22
Localizare Localizare : Dubai

MesajSubiect: Re: Stiri din Romania   30th Mai 2011, 17:18

Eu il sustin pe cel cu vacantele doar daca se aplica si pentru studenti ca sa pot da si yo o fuga mai prelungita in emirate in iarna Smile sunt pe interes stiu dar mie nu imi strica ....oricum imi iau si singura vacanta intre semestre nu trebuie sa mi-o dea de la guvern Like a Star @ heaven
Sus In jos
Leyla _ Mercan
Moderator
Moderator

Data de inscriere Data de inscriere : 16/10/2010
Mesaje Mesaje : 4530
Voturi Voturi : 86
Localizare Localizare : Istanbul - Turcia

MesajSubiect: Re: Stiri din Romania   30th Mai 2011, 19:25

Laughing Laughing

Iman
OrientCaffe
OrientCaffe

Data de inscriere Data de inscriere : 02/10/2009
Mesaje Mesaje : 7322
Voturi Voturi : 125
Localizare Localizare : Riyadh ~ K.S.A

MesajSubiect: Re: Stiri din Romania   31st Mai 2011, 13:10

Sa vezi aici sistem de vacanta Crying or Very sad in fiecare an trebuie sa vezi datele pentru ca nu sea aseamana pentru ca intreg sistemul este ghidat dupa calendarul islamic .

Sus In jos
http://www.orientcaffe.com
Rania
Cafengioaica
Cafengioaica

Data de inscriere Data de inscriere : 08/10/2009
Mesaje Mesaje : 1509
Voturi Voturi : 22
Localizare Localizare : Dubai

MesajSubiect: Re: Stiri din Romania   31st Mai 2011, 15:51

E nici in Ro nu e prea diferit Imaniko cum se schimba guvernul cum vine alt destept cu alte idei extraordinar de imbecile.Ii bulverseaza total pe saracii copii Question
Sus In jos
Hannah_Ali
Cafengioaica
Cafengioaica

Data de inscriere Data de inscriere : 30/05/2010
Mesaje Mesaje : 2909
Voturi Voturi : 26
Localizare Localizare : Romania

MesajSubiect: Re: Stiri din Romania   9th Iunie 2011, 09:20

Noua HARTA a Romaniei. Cat de bogate sunt noile judete si ce populatie au

Romania va avea o noua organizare administrativ-teritoriala, cel putin asta sustine presedintele Traian Basescu. Acesta a vorbit despre viitoarele 8 judete in fata ministrilor din cabinetul Boc.

Actualele regiuni de dezvoltare, stabilite in 1998, vor deveni unitati administrativ-teritoriale numite tot JUDETE. Si asta pentru ca o alta denumire a lor ar implica modificarea Constitutiei. Politicienii vorbesc in acest moment de o noua reorganizare a teritoriului pe toate planurile.

Atat puterea cat si opozitia vor desfiintarea judetelor actuale si redesenarea hartii Romaniei in administratii mai mari, mai puternice, capabile sa gestioneze mai bine in special absorbtia fondurilor europene.

Presedintele Traian Basescu a invocat si eradicarea coruptiei, printre motivele desfiintarii celor 41 de judete din prezent, lucru care in acest moment nu poate fi realizat cu acelasi grad de eficienta.

In acelasi timp, reprezentantii USL propun desfiintarea judetelor actuale si infiintarea a 12 judete. Costurile reorganizarii vor fi insa destul de mari, apreciaza Victor Ponta, care este de parere ca fiecare roman va scoate din buzunar 6-700 de lei pentru a-si modifica actele.

In acest moment, fiecare regiune este coordonata de cate o agentie pentru dezvoltarea regionala, acestea fiind organisme neguvernamentale, nonprofit, de utilitate publica, cu personalitate juridica.

In viitor, mai putine judete va insemna automat mai putine insitutii publice si in consecinta un aparat institutional mai putin dezvoltat.

Doar 8 consilii judetene, in loc de 41. Acelasi scenariu se aplica si prefecturilor precum si fiecarei agentii guvernamentale judetene.

Potrivit Institutului National de Statistica, cea mai bogata regiune de dezvoltare este in acest moment Bucuresti-Ilfov, urmata de Sud-Muntenia si Centru.

Iata clasamentul regiunilor care vor deveni in viitor noile judete ale tarii, dupa Produsul Intern Brut. Valorile sunt exprimate in milioane de lei.

1 Regiunea Sud -Vest - Oltenia 41921,9 mil. lei

2 Regiunea Vest 50020,5 mil. lei

3 Regiunea Nord - Est 54940,9 mil. lei

4 Regiunea Sud-Est 55865,9 mil. lei

5 Regiunea Nord -Vest 57937,1 mil. lei

6 Regiunea Centru 57586,8 mil. lei

7 Regiunea Sud - Muntenia 65451,8 mil. lei

8 Regiunea Bucuresti - Ilfov 130521,7 mil. lei

Sursa datelor: INS

www.stirile protv.ro

Sus In jos
Iman
OrientCaffe
OrientCaffe

MesajSubiect: Re: Stiri din Romania   5th Octombrie 2011, 14:30

Seismologul Victorin Toader: Vom avea cutremur de 6 grade anul acesta

Şeful laboratorului de avertizare seismică din cadrul Institutului de Seismologie Aplicată, Victorin Toader, explică, pentru romanialibera.ro, că România trece de la o perioadă seismică mai calmă la una agitată şi spune că, până la sfărşitul anului, se poate produce un cutremur cu magnitudinea de 6 în România.

"De obicei, în luna noiembrie avem descărcări de energie mai mari. Ne putem aştepta aşadar la un seism de maximum 6 grade, dacă va fi o descărcare însemnată. La 6 grade nu e totuşi foarte rău în România. Vor cădea bibelourile şi cam atât", afirmă Victorin Toader.

Expertul spune că România a trecut, între 2006 şi 2010, printr-o perioadă mai liniştită din punct de vedere seismic. Dar precizează că asta implică o acumulare mare de ceea ce numeşte "stres tectonic". Adică o energie care se eliberează prin cutremure. "Se poate elibera deodată sau treptat. În primul caz, s-ar înregistra un seism puternic", menţionează Victorin Toader.

Un cutremur cu magnitudinea de 4.8 a avut loc în această dimineaţă în zona Vrancea. Seismul s-a simţit puternic şi în Bucureşti.

Citeste mai mult pe REALITATEA.NET

Sus In jos
sevde
Capuccino
Capuccino

Data de inscriere Data de inscriere : 29/06/2011
Mesaje Mesaje : 99
Voturi Voturi : 0
Localizare Localizare : Republica Moldova

MesajSubiect: Re: Stiri din Romania   5th Octombrie 2011, 14:40

am auzit la TV ca sa simtit si in Chisinau, dar sincer asa de bine dormeam ca nici vorba de cutremur! sper doar cand va fi urmatorul sa nu fiu singura! Sad
Sus In jos
maha
Cafengioaica
Cafengioaica

Data de inscriere Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje Mesaje : 4263
Voturi Voturi : 59
Localizare Localizare : Al Qassim (Buraidah)

MesajSubiect: Re: Stiri din Romania   5th Octombrie 2011, 17:00

Sevde nici eu nu lam simtit,adevaru e ca la ora aia eu sforaiam,si eu am auzit la stiri ca sa simtit si la Chisinau.

Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Stiri din Romania   6th Octombrie 2011, 00:49

A fost cutrremur? nu am stiut !!! Rolling Eyes

maha
Cafengioaica
Cafengioaica

Data de inscriere Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje Mesaje : 4263
Voturi Voturi : 59
Localizare Localizare : Al Qassim (Buraidah)

MesajSubiect: Re: Stiri din Romania   6th Octombrie 2011, 00:55

Mai bine Smile

OrientCaffe
OrientCaffe

MesajSubiect: Re: Stiri din Romania   6th Octombrie 2011, 04:05

Oricum a fost un cutremur mic .... Eu cel mai mare mi-l aduc aminte daca nu ma insel de cel din '90 .... a fost destul de zgaltaitor si apoi inca unul prin 2005 cred a fost de aproape 6 grade ...

Sus In jos
Iman
OrientCaffe
OrientCaffe

MesajSubiect: Re: Stiri din Romania   13th Octombrie 2011, 16:14

România, cel mai sărac stat din Europa. 18 % dintre români trăiesc sub pragul sărăciei

Oficial, România este cea mai săracă ţară din Europa. O arată datele unui studiu realizat de Institul de Cercetare a Calităţii Vieţii. Doar Bulgaria şi Polonia ne mai detronează, cu anumite regiuni extrem de sărace. În România,18 % din populaţie obţine mai puţin de 40 % din venitul mediu la nivel naţional.

Şi înainte de criza din 2009, dar şi în prezent, ţara noastră are cel mai ridicat grad de sărăcie, dintre ţările uniunii europene. Şi în alte ţări din UE situaţia economică este similară cu a ţării noastre, dar deţin ponderi mult mai scăzute - 2% în R.Cehă, 4 % în Suedia sau Irlanda.

Pe lista celor mai sărace 20 de regiuni din Europa, România se înscrie cu şase zone, ce acoperă aproape toată ţara , mai puţin zona Bucureşti-Ilfov. La fel de săraci ca noi mai sunt bulgarii, cu anumite regiuni din ţară. Urmăm noi, cu regiunea de Nord-Est . Şi în Sud-Vestul ţării e sărăcie.

Regiunea Sud-Est a României se află pe locul opt şi este mai săracă decât multe regiuni din Polonia. În ciuda crizei financiare, multe regiuni sărace din Polonia sau Spania, au ieşit din sărăcie folosind fondurile europene. Nu la fel s-a întâmplat însă în România, Portugalia sau Bulgaria, care se menţin încă pe lista ţărilor cu cei mai numeroşi săraci din Europa.

Măsurile de austeritate au scăzut puterea de cumpărare a românilor - cu peste 9% într-un an. Salariul mediu net pe economie a scăzut, ajungand la 1.493 de lei .

Anul trecut, aproape jumătate din populaţia care a realizat venituri, a câştigat mai puţin de o mie de lei lunar. Dacă în Marea Britanie un angajat ce trăieşte în sărăcie câştigă 967 euro , un un angajat român sărac câştigă 159 euro , realizând cel mai mic salariu minim din ţările UE. în Bulgaria 233 şi în Polonia 326.

Populaţia săracă nu-şi poate permite schimbarea locuinţei sau achiziţionarea unei noi locuinţe. Din cele 7,4 milioane de gospodării din România, 44% sunt în rural iar dintre acestea, 88% nuau baie proprie. La oraş, oamenii săraci stau, în cea mai mare parte în apartamente cu două camere dotate cu obiectele casnice de strictă necesitate .Doar 36% dintre locuinţe au un computer şi 29%, autoturisme.

sursa Antena3

Asta ca doar prin recensamant vrea guvernul sa afle cati dintre romani au wc in casa sau in curte ...si cati traiesc regeste din prea multi bani primiti de la rude din afara Razz

Sus In jos
Leyla _ Mercan
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Stiri din Romania   14th Octombrie 2011, 13:55

Mare dreptate ai Iman...
Bine noi am fost saraci de cand ma stiu eu doar ca am fost orbi,din rusine nu am recunoscut asta.
Daca statul nu ar fi luat de la noi si am fi stiut cum trebuie sa ne exploatam frumustetile tarii,cum trebuie sa jonglam cu agricultura,turismul, am fi fost si noi macar la medie.
Dar cum am devenit saraci nu ma mira ca am ajuns in acest top pe care l-as numi topul rusinii

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Stiri din Romania   

Sus In jos

Stiri din Romania
Sus 
Pagina 3 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
OrientCafe :: Cafe :: News cafe-
Mergi direct la: