OrientCafe
Va rugam sa cititi cu atentie regulamentul de baza al forumului.
Pentru a vizualiza forumul in intregime va rugam sa va conectati.
Atentie o parte importanta a forumului se poate deschide numai atunci cand faceti parte din grupul "cafengioace" avand in vedere ca suntem o comunitate de femei si in general musulmane vrem sa pastram in oarecare masura privata o parte din forum.Pentru a adera automat la acest grup nu este nevoie decat de un numar minim de mesaje.
Va multumim pentru intelegere.

AcasaAcasa  CautareCautare  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  
Orient Caffe
 photo Orientstamp2.jpg
Romania time
Islamic calendar
Ultimele subiecte
» Rutina la bebelusi
29th Noiembrie 2013, 19:24 Scris de mihaela

» EID MUBARAK!
21st Octombrie 2013, 00:04 Scris de Catalina

» Stiri mondene
8th Septembrie 2013, 11:22 Scris de mihaela

» Facebook permite accesul la datele personale
2nd Septembrie 2013, 13:48 Scris de Diana Shamaa

» Intrebari despre pc si internet
29th August 2013, 12:49 Scris de Iman

» Stiri amuzante
19th August 2013, 13:26 Scris de Diana Shamaa

» Casa de piatra
5th August 2013, 19:37 Scris de mihaela

» Toată economia României poate exploda
24th Iunie 2013, 21:19 Scris de Iman

» La multi ani Maria_ah
26th Mai 2013, 18:48 Scris de maria_ah

» Atentie la capuse !
7th Mai 2013, 21:45 Scris de mihaela

» La multi ani Iman
3rd Mai 2013, 06:03 Scris de mihaela

» TERORIŞTII din Arabia Saudită, REABILITAŢI
21st Aprilie 2013, 19:12 Scris de Catalina

» Aeroport face economii
14th Aprilie 2013, 15:52 Scris de maria_ah

» E-urile si alimente sub lupa
13th Aprilie 2013, 20:19 Scris de najwaa

» Sfaturi pentru gravidute
23rd Martie 2013, 01:10 Scris de Leyla _ Mercan

Cei mai activi postatori ai lunii
Site-uri recomandate
 photo 13ae22103a8a1576d832e4a4303d02902_zpsd0c909b8.jpg
Sondaj
Mai exista prietenie sincera?
Da
67%
 67% [ 8 ]
Nu
33%
 33% [ 4 ]
Total voturi : 12
Orient Cafe
Forumul "Orient Cafe" este dedicat in exclusivitate femeilor !

Orient Cafe
© copyright UTC 2009 - All Rights Reserved

Distribuiţi | 

Aşa previi conflictele dintre fraţi

In jos 
AutorMesaj
Maryam M. A.
Cafengioaica
Cafengioaica

Data de inscriere Data de inscriere : 02/10/2009
Mesaje Mesaje : 2810
Voturi Voturi : 94
Localizare Localizare : Romania, Constanta

MesajSubiect: Aşa previi conflictele dintre fraţi   12th Octombrie 2009, 17:11

Este un lucru ştiut că între fraţi există susţinere şi dragoste, dar şi certuri, competiţie, dezacord şi rivalitate. Tu, ca părinte, trebuie să faci tot ce poţi pentru a încuraja afecţiunea şi respectul dintre ei.

O soluţie bună pentru a preveni încă de la început tensiunile este să pregăteşti din timp terenul pentru venirea pe lume a unui frăţior. Copilul mai mare trebuie să ştie că familia voastră se va mări, iar copilul trebuie implicat în pregătirile pe care le presupune venirea pe lume a noului membru al familiei. De la bun început, copilul trebuie să ştie că, într-o primă etapă, bebeluşul va avea nevoie de mai multă îngrijire şi atenţie din partea voastră, dar că asta nu înseamnă mai puţină iubire rămasă pentru el.

Copilul trebuie să ştie şi că va împărţi unele lucruri cu bebeluşul şi că, din când în când, va fi nevoie de el pentru a participa la îngrijirea celui mic. Dacă frăţiorul mai mare va accepta fără dificultăţi venirea pe lume a bebeluşului, va fi cu atât mai uşor pentru voi să mediaţi conflictele ulterioare care apar între fraţi.

Nu-l obligaţi pe cel mare să cedeze

Cei mai mulţi părinţi consideră că fraţilor mai mici le este mai greu să înţeleagă atunci când greşesc. De aceea, pretind de la copiii mai mari toleranţă, iar atunci când aceştia nu le răspund la aşteptări, îi pedepsesc pentru că nu au fost suficient de înţelegători cu cei mai mici.
Psihologii spun că această atitudine este greşită, pentru că fratele cel mare se va simţi pedepsit pe nedrept şi, fie va reacţiona violent, fie va refuza comunicarea, crezând că nimeni nu îl înţelege.

Nu le cumpăra obiecte identice

Atunci când fiecare copil are propria sa jucărie, propria sa hăinuţă, identică celor pe care le au şi fraţii lui, un copil învaţă mai greu să împartă propriile obiecte. De aceea, trebuie să le stimulezi generozitatea şi să faci în aşa fel încât cei mici să aibă şi obiecte pe care să le împartă. Dacă le “antrenezi” generozitatea, vei avea parte de mult mai puţine conflicte de mediat.

Fiţi voi înşivă un exemplu pozitiv

Dacă voi vă înţelegeţi, vă ajutaţi şi vă simţiţi bine împreună, atunci copiii vă vor imita comportamentul. În plus, este bine ca atunci când observaţi diferenţe între abilităţile copiilor să nu încurajaţi rivalitatea dintre ei. Este foarte posibil ca unul dintre copii să fie mai talentat, să aibă rezultate şcolare mai bune, dar niciunul dintre fraţi nu trebuie să se simtă inferior sau superior pe baza acestor lucruri. Atunci când vezi că, de pildă, unul dintre copii este mai bun la matematică, în timp ce altul este mai talentat la compuneri, este bine să îi rogi să se ajute reciproc.

Specialiştii recomandă ca, în niciun caz să nu reproşezi copilului mai slab pregătit că nu este la fel de bun ca fratele lui. Din contra, ar trebui să îl rogi pe cel mai priceput să îl ajute şi pe celălalt astfel încât niciunul dintre copii să nu se simtă inferior. “Pentru că tu eşti mai bun la matematică, te rog să-l ajuţi şi pe fratele tău la teme” sau “Dacă tu ai terminat de aranjat jucăriile, ajută-l şi pe fratele tău şi apoi puteţi ieşi afară” sunt câteva exemple despre care specialiştii psihologi spun că funcţionează mult mai bine decât reporşurile în astfel de situaţii.

de Livia Roşca
Sus In jos
Any
Cafengioaica
Cafengioaica

Mesaje Mesaje : 896
Voturi Voturi : 104
Localizare Localizare : Sweden

MesajSubiect: Re: Aşa previi conflictele dintre fraţi   12th Octombrie 2009, 17:39

Rolling Eyes Tare mi-ar fi placut sa fi citit si mama ce ai scris tu aici Maryam draga.
Eu am fost sora mai mare si am cam luat-o pe cocoasha pentru greselile printului mostenitor (fratele meu mai mic) Shocked Razz No .

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Maryam M. A.
Cafengioaica
Cafengioaica

MesajSubiect: Re: Aşa previi conflictele dintre fraţi   13th Octombrie 2009, 16:41

Si eu am fost sora cea mare.... Rolling Eyes
Sus In jos
Any
Cafengioaica
Cafengioaica

Mesaje Mesaje : 896
Voturi Voturi : 104
Localizare Localizare : Sweden

MesajSubiect: Re: Aşa previi conflictele dintre fraţi   13th Octombrie 2009, 18:55

Surprised si ai doi frati mai mici - sa inteleg ca ai luat-o dublu pe cocoasa??? Sad
Of of Neutral bine ca macar noi stim ce si cum si nu se va intampla asta cu copiii nostri Evil or Very Mad Cool kiss .
Fetelor care sunteti, ati fost singure la parinti invatzatzi de aici ca sa nu fie copilasii traumatizatzi ca mine asa
Embarassed

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Maryam M. A.
Cafengioaica
Cafengioaica

MesajSubiect: Re: Aşa previi conflictele dintre fraţi   14th Octombrie 2009, 01:00

A fost de mult, si sincera sa fiu si sa recunosc am mai luat-o pe cocoasa pentru ei, dar de cele mai mute ori.... eu si cel mai mic fratior faceam in asa fel incat mijlociu sa o incaseze Embarassed
Sus In jos
Miha_Anya
Bob de cafea

Data de inscriere Data de inscriere : 26/08/2011
Mesaje Mesaje : 9
Voturi Voturi : -3
Localizare Localizare : Cairo

MesajSubiect: Re: Aşa previi conflictele dintre fraţi   2nd Septembrie 2011, 23:57

eu mereu eram de vina si mereu trebuia sa fiu pedepsita pt ceea ce nu faceam eu, eram sora mai mare. mereu imparteam, mereu faceam totul pt fratele meu mai mic cu 5 ani pana cand am mai crescut eu si am observat ca el nu face nimic pt mine, el nu imparte nimic... ca doar eu eram pedepsita pt tot, desi nu eram eu de vina... si de atunci s-au schimbat lucrurile, a trebuit sa cam invete el sa se descurce si singur, ca doar statea asa si eu faceam totul pt el, ma duceam peste tot pentru el... dar totul are un final si daca nu invata ei de bunavoie si nesiliti de nimeni, viata o sa-i invete, dar mai dur decat isi inchipuiau ei:) iar noi, cei care suntem invatati cu greul, trecem mai usor peste toate si cu zambetul pe buze, pe cand ei... mereu nervosi, accepta mai greu realitatea care nu mai e asa cum isi inchipuiau ei... asa ca, alhamdulillah pt cum am crescut, cu bune cu rele Smile
Sus In jos
http://cookery-lab.blogspot.com/
Hannah_Ali
Cafengioaica
Cafengioaica

Data de inscriere Data de inscriere : 30/05/2010
Mesaje Mesaje : 2909
Voturi Voturi : 26
Localizare Localizare : Romania

MesajSubiect: Re: Aşa previi conflictele dintre fraţi   3rd Septembrie 2011, 03:39

NU am avut conflicte cu sora mea cu toate ca este cu 5 ani mai mare si nici cu fratele meu,care este cu 13 ani mai mic ca mine!

Ieseam cu sora mea si gasca ei de prieteni,impartaseam secrete,si niciodata nu ne-am parat!iar vis a vis de fratele meu,atat eu cat si sora mea avem o ralatie mai mamoasa cu el,tinanad cont de diferenta de varsta!

Sora mea imi este cea mai buna prietena si stiu ca oricand avem nevoie una de cealalata,suntem una langa cealalta!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Leyla _ Mercan
Moderator
Moderator

Data de inscriere Data de inscriere : 16/10/2010
Mesaje Mesaje : 4530
Voturi Voturi : 86
Localizare Localizare : Istanbul - Turcia

MesajSubiect: Re: Aşa previi conflictele dintre fraţi   3rd Septembrie 2011, 04:37

Eu avand o familie mai mare ma mandresc cu asta alhamdollilah.
Ma simt norocoasa doearece avand 7 surori si 8 frati mama ne-a invatat sa ne respectam unul pe cealalalt dar si sa stim sa cladim un zid de pace si bunaintelegere intre noi.
Sutem foarte unite noi surorile intre noi.Suferim una pentru cealalta si radem una cu cealalta,ne confesam si ne sfatuim reciproc..
Iar norcoul nostru este ca avem 8 baieti pentru care noi fetele suntem lumina ochilor lor,suntem printesele din castel ce mereu trebuiai ocrotite si aparate,protejate.
Ei sunt cei ce ne faceam toate poftele si tot ei sunt cei ce ne scapau de pedepsele parintilor si tot cu ei am luat parte la cele mai nebanuite nazbatii si astazi cand ne intalnim ne aducem aminte de toate acele lucruri traite impreuna si nu regretam nimic.
Nu am avut conflicte violente intre noi poate ceva ce se rezuma la verbal,dar mai apoi pentru ca nu aveam curajul sa discutam fata in fata ne scrioam scrisori de iertare intre noi plangeam nitel si gata buba...
II multumecs lui Allah ca m-a ales sa fiu sora lor si ii multumesc lui Allah pentru ca mi-a ales acesti parinti minunati si acesti frati extraordinari...

Hannah_Ali
Cafengioaica
Cafengioaica

MesajSubiect: Re: Aşa previi conflictele dintre fraţi   3rd Septembrie 2011, 06:52

Leyla _ Mercan a scris:
Ma simt norocoasa doearece avand 7 surori si 8 frati mama ne-a invatat sa ne respectam unul pe cealalalt dar si sa stim sa cladim un zid de pace si bunaintelegere intre noi.
Sutem foarte unite noi surorile intre noi.Suferim una pentru cealalta si radem una cu cealalta,ne confesam si ne sfatuim reciproc..
Iar norcoul nostru este ca avem 8 baieti pentru care noi fetele suntem lumina ochilor lor,suntem printesele din castel ce mereu trebuiai ocrotite si aparate,protejate.
Ei sunt cei ce ne faceam toate poftele si tot ei sunt cei ce ne scapau de pedepsele parintilor si tot cu ei am luat parte la cele mai nebanuite nazbatii si astazi cand ne intalnim ne aducem aminte de toate acele lucruri traite impreuna si nu regretam nimic.
Nu am avut conflicte violente intre noi poate ceva ce se rezuma la verbal,dar mai apoi pentru ca nu aveam curajul sa discutam fata in fata ne scrioam scrisori de iertare intre noi plangeam nitel si gata buba...
II multumecs lui Allah ca m-a ales sa fiu sora lor si ii multumesc lui Allah pentru ca mi-a ales acesti parinti minunati si acesti frati extraordinari...

Mashallah Anca!foarte frumoasa familia ta,inshallah sa fiti mereu uniti!

Sus In jos
Leyla _ Mercan
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Aşa previi conflictele dintre fraţi   3rd Septembrie 2011, 18:06

Inshallah Hanna sa fie asa mereu... multumesc kiss

maha
Cafengioaica
Cafengioaica

Data de inscriere Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje Mesaje : 4263
Voturi Voturi : 59
Localizare Localizare : Al Qassim (Buraidah)

MesajSubiect: Re: Aşa previi conflictele dintre fraţi   3rd Septembrie 2011, 18:24

Leyla _ Mercan a scris:
MshaAllah Anca,inshaAllah sa fiti mereu asa o familie frumoasa si unita I love you

Cafengioaica
Cafengioaica

Data de inscriere Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje Mesaje : 4263
Voturi Voturi : 59
Localizare Localizare : Al Qassim (Buraidah)

MesajSubiect: Re: Aşa previi conflictele dintre fraţi   3rd Septembrie 2011, 18:27

Si eu am fost sora cea mare....si trebuia mereu sa am grija de fratii mei 2 la numar,coflicte cu ei nu am avut si sper ca nici sa nu am.........dar ami pare rau ca nu am putut fi mai apropiata si de ceilalti frati ai mei din partea tatalui meu,ei sant 6 la numar.

Cafengioaica
Cafengioaica

MesajSubiect: Re: Aşa previi conflictele dintre fraţi   3rd Septembrie 2011, 21:34

Cu placere Anca!intot deauna mi-au placut familiile numeroase,cand se strang cu totii!poate mai exista si conflicte,dar cand iubesti,toate trec!

Sus In jos
Iman
OrientCaffe
OrientCaffe

Mesaje Mesaje : 7322
Voturi Voturi : 125
Localizare Localizare : Riyadh ~ K.S.A

MesajSubiect: Re: Aşa previi conflictele dintre fraţi   4th Septembrie 2011, 01:44

Allahumma Amin!

sevde
Capuccino
Capuccino

Data de inscriere Data de inscriere : 29/06/2011
Mesaje Mesaje : 99
Voturi Voturi : 0
Localizare Localizare : Republica Moldova

MesajSubiect: Re: Aşa previi conflictele dintre fraţi   4th Septembrie 2011, 01:56

eu am o sora mai mare pe care o iubesc enorm si reconosc ca uneori o primea ea in locul meu! @ dar certuri nu au fost, asa cateva cuvinte suparatoare poate da, dar in rest a fost cea mai buna sora din lume! si daca sincer toata rudele ma invidiau ca am asa o sora si ca anume ea tinea atat de mult la mine! monkey
Sus In jos
Leyla _ Mercan
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Aşa previi conflictele dintre fraţi   4th Septembrie 2011, 04:42

maha a scris:
Leyla _ Mercan a scris:
MshaAllah Anca,inshaAllah sa fiti mereu asa o familie frumoasa si unita I love you

Maha multumesc mult Mahuta inshallah asa va fi cu voia lui Allah.. kiss kiss kiss

Leyla _ Mercan
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Aşa previi conflictele dintre fraţi   4th Septembrie 2011, 04:43

sevde a scris:
eu am o sora mai mare pe care o iubesc enorm si reconosc ca uneori o primea ea in locul meu! @ dar certuri nu au fost, asa cateva cuvinte suparatoare poate da, dar in rest a fost cea mai buna sora din lume! si daca sincer toata rudele ma invidiau ca am asa o sora si ca anume ea tinea atat de mult la mine! monkey

Felicitari ma bucur pentru voi amandoua.Allah sa pastreze aceasta armonie de pace intre voi monkey Cool kiss

sevde
Capuccino
Capuccino

MesajSubiect: Re: Aşa previi conflictele dintre fraţi   5th Septembrie 2011, 00:06

noi o pstram Leyla si numai la gandul ca in curand posibil sotul sa doreasca sa ne mutam in turcia ma ingrozeste caci nu o voi mai vedea pe sora mea de cate ori voi dori, si nici pe mama mea Sad Sad si ca sa vedeti ce sora minunata am si ce mamica dulce postez o poza cu ele in album! Smile
Sus In jos
Leyla _ Mercan
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Aşa previi conflictele dintre fraţi   5th Septembrie 2011, 19:35

sevde a scris:
noi o pstram Leyla si numai la gandul ca in curand posibil sotul sa doreasca sa ne mutam in turcia ma ingrozeste caci nu o voi mai vedea pe sora mea de cate ori voi dori, si nici pe mama mea Sad Sad si ca sa vedeti ce sora minunata am si ce mamica dulce postez o poza cu ele in album! Smile

Sevde nici nu trebuie sa te gandesti asa.Stiu e frica de la inceput dar trece.Nu mergi acolo pentru a nu o mai putea vedea pe sora ta sau pe mama ta,ci mergi acolo impreuna cu sotul tau pentru a va cladi o viata impreuna.
Apoi Islamul spune ca fiecare musulman la um moment dat trebuie sa locuiasca intr-o tara islamica si poate acum a venit vremea.
Faptul ca mama ta sau sora ta vor ramane in urma aici,asta nu inseamna ca nu pot merge in vizita la tine,in vacanta de vara mai lungi.
Depsratirea de ele nu este definitiva este doar o distanta de km intre voi
dar aceasta distanta nu va putea umbrii iubirea dintre voi,iar mama si sora ta te vor iubi ca ianainte neconditionat kiss kiss kiss kiss

sevde
Capuccino
Capuccino

MesajSubiect: Re: Aşa previi conflictele dintre fraţi   5th Septembrie 2011, 20:26

kiss kiss kiss
Sus In jos
Leyla _ Mercan
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Aşa previi conflictele dintre fraţi   6th Septembrie 2011, 03:27

sevde a scris:
kiss kiss kiss

Fii puternica si uneori trebuie sa mai inchizi ochii pentru ca atunci cand ii vei deschide totul va fi asa cum vei sau ai dorit tu Smile kiss kiss kiss

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Aşa previi conflictele dintre fraţi   

Sus In jos

Aşa previi conflictele dintre fraţi
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
OrientCafe :: Cafeneaua familiei :: Clubul copiilor-
Mergi direct la: