OrientCafe
Va rugam sa cititi cu atentie regulamentul de baza al forumului.
Pentru a vizualiza forumul in intregime va rugam sa va conectati.
Atentie o parte importanta a forumului se poate deschide numai atunci cand faceti parte din grupul "cafengioace" avand in vedere ca suntem o comunitate de femei si in general musulmane vrem sa pastram in oarecare masura privata o parte din forum.Pentru a adera automat la acest grup nu este nevoie decat de un numar minim de mesaje.
Va multumim pentru intelegere.

AcasaAcasa  CautareCautare  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  
Orient Caffe
 photo Orientstamp2.jpg
Romania time
Islamic calendar
Ultimele subiecte
» Rutina la bebelusi
29th Noiembrie 2013, 19:24 Scris de mihaela

» EID MUBARAK!
21st Octombrie 2013, 00:04 Scris de Catalina

» Stiri mondene
8th Septembrie 2013, 11:22 Scris de mihaela

» Facebook permite accesul la datele personale
2nd Septembrie 2013, 13:48 Scris de Diana Shamaa

» Intrebari despre pc si internet
29th August 2013, 12:49 Scris de Iman

» Stiri amuzante
19th August 2013, 13:26 Scris de Diana Shamaa

» Casa de piatra
5th August 2013, 19:37 Scris de mihaela

» Toată economia României poate exploda
24th Iunie 2013, 21:19 Scris de Iman

» La multi ani Maria_ah
26th Mai 2013, 18:48 Scris de maria_ah

» Atentie la capuse !
7th Mai 2013, 21:45 Scris de mihaela

» La multi ani Iman
3rd Mai 2013, 06:03 Scris de mihaela

» TERORIŞTII din Arabia Saudită, REABILITAŢI
21st Aprilie 2013, 19:12 Scris de Catalina

» Aeroport face economii
14th Aprilie 2013, 15:52 Scris de maria_ah

» E-urile si alimente sub lupa
13th Aprilie 2013, 20:19 Scris de najwaa

» Sfaturi pentru gravidute
23rd Martie 2013, 01:10 Scris de Leyla _ Mercan

Cei mai activi postatori ai lunii
Site-uri recomandate
 photo 13ae22103a8a1576d832e4a4303d02902_zpsd0c909b8.jpg
Sondaj
Mai exista prietenie sincera?
Da
67%
 67% [ 8 ]
Nu
33%
 33% [ 4 ]
Total voturi : 12
Orient Cafe
Forumul "Orient Cafe" este dedicat in exclusivitate femeilor !

Orient Cafe
© copyright UTC 2009 - All Rights Reserved

Distribuiţi | 

Stiri de "criza"

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Iman
OrientCaffe
OrientCaffe

Data de inscriere Data de inscriere : 02/10/2009
Mesaje Mesaje : 7322
Voturi Voturi : 125
Localizare Localizare : Riyadh ~ K.S.A

MesajSubiect: Re: Stiri de "criza"   11th Decembrie 2010, 06:42

Desfiintarea Aeroportului Baneasa, o afacere imobiliara de 300 mil. euro in Otopeni

Ministerul Transporturilor a anuntat ca vor fi mutate pe Aeroportul Henri Coanda toate cursele low cost din Baneasa. Aeroportul din Otopeni va trebui extins cu 600 ha. Aceasta intentie va declansa speculatii imobiliare in zona, asa cum s-a intamplat in 2008 in sudul Capitalei

Desi anuntata de ani buni, ideea construirii unui aeroport in sudul Bucurestiului, care sa preia cursele low cost de pe Baneasa, a fost ingropata definitiv de Ministerul Transporturilor. Cu toate acestea, actualul ministru, Anca Boagiu, nu a renuntat la ideea de a transforma Aeroportul Aurel Vlaicu din Baneasa intr-unul destinat exclusiv zborurilor business si VIP, ba, dimpotriva, o va pune in practica pana in cel mult doi ani, cursele low cost de pe acesta urmand a fi transferate nu pe un viitor aeroport nou, ci pe Aeroportul Henry Coanda din Otopeni. In opinia minis­trului, aceasta transformare a Aeroportului Baneasa intr-unul exclusivist ar trebui sa-i faca mandri pe bucuresteni. „Intr-un stat si o capitala europeana, cu o evolutie normala, transformarea Aeroportului Baneasa este absolut necesara. Este un pas foarte important si un mesaj foarte bun pe care il da statul roman si un mesaj foarte bun pentru bucuresteni, care se pot mandri ca au un aeroport VIP, ca in alte tari”, a declarat, ieri, ministrul Transporturilor, Anca Boagiu.

Prin urmare, incepand din vara lui 2011 va fi finalizata reorganizarea interioara a Aeroportului Baneasa, in urma unei investitii de un milion de euro, majoritatea curselor care vor ateriza aici urmand a fi cu aeronave de capacitate mica, de opt-zece locuri. De asemenea, dupa reorganizarea aeroportului, minimum 80% din pasageri vor fi din categoria business, insa vor exista si terminale dedicate exclusiv VIP-urilor.
Posibila afacere imobiliara

Autoritatile au insa planuri si in privinta Aeroportului Otopeni, care ar trebui sa faca fata unui trafic mult mai mare de curse si de calatori. Astfel, se are in vedere, potrivit conducerii companiei Aeropor­turi Bucuresti, extinderea cu minimum 600 de hectare a actualei suprafete a Aeroportului Henri Coanda, pentru care se pregatesc deja exproprieri.

S-au dat chiar si coordonatele exacte ale acestora. „Urmeaza sa facem exproprieri pentru extinderea Aeroportului Otopeni in zona de est, unde vom dubla suprafata actuala de 650 de hecta­re”, a anuntat directorul general al companiei Aero­porturi Bucu­resti, Tudor Jidav. Pentru asta exista, se pare, si un business plan, potrivit caruia valoarea totala a investitiilor va fi de 1,3 miliarde de euro.

Anuntul va declansa, cu siguranta, o adevarata vanzoleala pe piata terenurilor din zona, unde un metru patrat se vinde, in prezent, cu 50 de euro. La actualul pret, pentru exproprierea a 600 de hectare, statul va trebui sa plateasca minimum 300 de milioane de euro. Asa s-a intamplat in 2008, an de varf pentru piata imobiliara, cand autoritatile anuntau, prin ministrul Transporturilor de atunci, Ludovic Orban, ca in sudul capitalei se va construi un nou aeroport, care sa preia traficul de pe Baneasa. Atunci, ministrul daduse si coordonatele exacte: „La Adunatii Copaceni, la doi kilometri de centura localitatii, in dreapta, cum vii de la Bucuresti”.

Desi am incercat sa obtinem un punct de vedere de la ministrul Transporturilor, Anca Boagiu, referitor la posibila afacere imobiliara din zona Otopeni, aceasta nu a transmis un raspuns pana la inchiderea editiei.
sursa: Financiarul

Si uite asa se fac bani pe timp de criza Laughing

Sus In jos
http://www.orientcaffe.com
korina-elena googooli
expresso
expresso

Data de inscriere Data de inscriere : 17/11/2010
Mesaje Mesaje : 334
Voturi Voturi : 0
Localizare Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: Stiri de "criza"   11th Decembrie 2010, 16:35

sa vedem in cati 10 ani or sa termine constructia asta... ei nu sunt in stare sa acopere 10 gropi pe o strada...

Cafengioaica
Cafengioaica

Data de inscriere Data de inscriere : 05/06/2010
Mesaje Mesaje : 1041
Voturi Voturi : 10
Localizare Localizare : Egypt

MesajSubiect: Re: Stiri de "criza"   11th Decembrie 2010, 17:32

Eu una n-o sa-mi mai incap in piele de bucurie si mandrie ca avem aeroport VIP..... pirat santa santa santa
Sus In jos
korina-elena googooli
expresso
expresso

MesajSubiect: Re: Stiri de "criza"   11th Decembrie 2010, 17:44

Alexia nu plange de emotii Smile)) stai la rand.. eu sunt prima la suspinat Smile) kiss

Cafengioaica
Cafengioaica

Data de inscriere Data de inscriere : 08/10/2009
Mesaje Mesaje : 1163
Voturi Voturi : 42
Localizare Localizare : ma dakhalkon

MesajSubiect: Re: Stiri de "criza"   11th Decembrie 2010, 18:20

Pai baba se pieptana si noua ne arde ca nu avem aeroport VIP. De parca cei ce vin la Otopeni sunt muscati de noi, aomenii de rand...aiurea.
Sus In jos
alexia21
Cafengioaica
Cafengioaica

Data de inscriere Data de inscriere : 05/06/2010
Mesaje Mesaje : 1041
Voturi Voturi : 10
Localizare Localizare : Egypt

MesajSubiect: Re: Stiri de "criza"   11th Decembrie 2010, 20:51

korina-elena googooli a scris:
Alexia nu plange de emotii Smile)) stai la rand.. eu sunt prima la suspinat Smile) kiss
Bine draga mea, te las pe tine prima Smile
Sus In jos
alina.alssadi
Capuccino
Capuccino

Mesaje Mesaje : 153
Voturi Voturi : 3
Localizare Localizare : Bucuresti,Romania

MesajSubiect: Re: Stiri de "criza"   11th Decembrie 2010, 23:29

Ce prostie!!Ca la noi la nimenea....
Sus In jos
Iman
OrientCaffe
OrientCaffe

MesajSubiect: Re: Stiri de "criza"   12th Decembrie 2010, 05:18

Ei se tot chinuie si ne ameninta de ani de zile cu metroul pana la Otopeni Laughing Dar daca tot suntem capitala europeana de ce nu avem si strazi VIP si curatenie Vip si constructii reamenajate Vip ca acum arata Bucurestiul ca sorcova ...unii au ramas cu blocuri gri altii le-au vopsit albastre altii cu roz bon bon .....

Sus In jos
korina-elena googooli
expresso
expresso

MesajSubiect: Re: Stiri de "criza"   12th Decembrie 2010, 16:38

Nu-i intereseaza pe oamenii astia de la noi k nu avem noi metrou.... in secolul XXI.... sau k in anumite sectoare din capitala europeana.... Bucuresti... nu este canalizare.... sau k in anumite sate din tara din uniunea europeana... Romania.... nu este curent electric....
Cat de prost sa fii sa tai indemnizatiile pt copii... si pensiile pt batrani.... cand ei au sute de milioane salariu lunar.... si diurne de mii de euro.... si convorbirile telefonice... motorina si alte cheltuieli.. sunt suportate de noi???
Si cat de nesimtit sa fii sa furi banii tarii.. si ai uniunii europene... si apoi sa dai sfoara in tara.. k deschizi un cont la BNR... si sa doneze romanii bani k sa scoate tara din criza....???? I-as arde pe rug ,... in piata constitutiei... pe Boc si Basescu...

OrientCaffe
OrientCaffe

MesajSubiect: Re: Stiri de "criza"   12th Decembrie 2010, 16:55

Da ai dreptate 99% insa nu numai Boc si Basescu ..... cu totii sunt vinovati pentru ca din 89 incoace fura cine poate si cat poate !
Si Boc si Basescu cu intreaga trupa dupa ei fura si cum nu mai au ce fura ....ca s-a tot furat si s-a tot privatizat incat au ajuns la oameni daca n-au de unde le ia painea de la gura .
ps: Intrebari : Cum poti sa pui in plac aeroport VIP cand tara toata este inglodata in datorii ?
Cui apartin terenurile din apropierea aeroportului Otopeni ?

Sus In jos
Iman
OrientCaffe
OrientCaffe

MesajSubiect: Re: Stiri de "criza"   12th Decembrie 2010, 16:58

Stirea este de acum 2 zile cred .... am ras ...... multumim UDMR Crying or Very sad Laughing a trecut tara prin criza Laughing

Băsescu: „România a depăşit momentul critic“. Mulţumesc UDMR că, alături de PDL, a trecut ţara prin criză

Preşedintele Traian Băsescu a declarat, vineri, în staţiunea Covasna, că "România a depăşit momentul critic" şi a mulţumit UDMR pentru faptul că şi-a asumat, alături de PDL şi minorităţi, responsabilitatea de a trece România prin criză, informează Mediafax.

"Mulţumesc UDMR pentru responsabilitatea cu care şi-a asumat, alături de PDL, alături de celelalte minorităţi, trecerea României prin criză. Vă spun, între prieteni şi oameni responsabili, că România a depăşit momentul critic. Am reuşit, împreună cu partidele aflate la guvernare, să restabilim echilibrele macroeconomice", a declarat, la Congresul Mişcării Creştin-Democrate Maghiare din România, preşedintele Traian Băsescu.

Traian Băsescu: Revenirea din criză va fi lentă. România plăteşte acum greşelile cu cheltuielile

Potrivit şefului statului, în anul 2011 va trebui consolidată stabilitatea economică, şi, în acelaşi timp, relansată creşterea economică a României, ca sursă de bunăstare pentru români.

El a precizat că revenirea din criză va fi lentă, dar temeinică şi că nu va mai fi o creştere a nivelului de trai bazată pe consum excesiv şi pe "bula imobiliară", despre care se credea că aduc venituri mari şi sunt veşnice.

Băsescu a apreciat că greşelile în abordarea cheltuielilor sunt cele pe care le plăteşte România în prezent, adăugând că ţara trebuie să aibă o dezvoltare bazată pe investiţii.

El a precizat că România are un Guvern determinat să modernizeze ţara şi care nu vrea să îi mintă pe români, la care se adaugă şi un preşedinte care, la fel, nu vrea să îi mintă pe români.

"În aceste condiţii vă pot spune că privesc cu optimism la România de mâine, dar şi la Europa de mâine, pentru că am convingerea că uşor-uşor, politicienii europeni vor realiza că simpla înglodare în continuare în datorii nu mai funcţionează", a spus Băsescu.

Potrivit şefului statului, UE a intrat nedeclarat într-o criză a datoriilor statelor.

Traian Băsescu: Nimeni nu a estimat că Europa va fi în criză şi în 2011

Preşedintele României a menţionat că mulţi spun că Guvernul a întârziat măsurile şi că nu le-a luat în 2009, dar, în opinia sa, se va constata că România a fost printre primele state care a început să ia măsurile care trebuiau luate, cele de restabilire a echilibrelor bugetare şi cele de restabilirea a echilibrelor macroeconomice.

Conform lui Traian Băsescu, nimeni nu a estimat şi că în 2011 Europa va fi în continuare în criză, nimeni nu vedea acest lucru, dar "lucrurile se întâmplă pentru că ne pedepseşte viaţa"."Am crezut prea mult în faptul că putem trăi cu bani mai mulţi decât producem şi acest lucru se răzbună acum pe toată Europa", a spus Băsescu.

Băsescu a spus că acum toate guvernele anunţă măsuri de austeritarte, inclusiv cele care nu împrumută bani de la FMI, ci de pe piaţă.

Preşedintele Traian Băsescu a participat, vineri dimineaţă, în staţiunea Covasna, la cel de-al treilea Congres al Mişcării Creştin-Democrate Maghiare din România - platformă a UDMR, spunând că prezenţa sa este o dovadă de respect pentru partenerul de guvernare.

Antena 3

Sus In jos
korina-elena googooli
expresso
expresso

MesajSubiect: Re: Stiri de "criza"   12th Decembrie 2010, 17:11

e vina noastra... a romanilor.. k acceptam asa ceva.. am stat primii 4 ani cu Basescu.. a furat cat 7... si.. la al doilea mandat... hai tot cu Basescu... cat de prosti sa fim???? il vedem k fura... nu facem nimic.. ba mai mult... ii dam apa la moara... si il alegem din nou.... suntem vai de capul nostru....
"ROMANIA A IESIT DIN CRIZA" .. a iesit pe dracu..... toata vita ao sa fim in criza.. pt k permitem tuturor sa faca ce vor cu noi... si sa ne manipuleze cum vor ei.... la balamuc cu ei.... Mad

expresso
expresso

MesajSubiect: Re: Stiri de "criza"   12th Decembrie 2010, 17:17

aaaaaaa,,,, si inca o chestie.... pt ce naiba avem noi nevoie de aeroport VIP??? degeaba facem aeroport vip... daca nu avem cu ce sa ne intretinem turistii.... cum or reusi unele tari.. vai de capul lor... sarace lipite.. sa atraga turisti.. si sa scoata sume frumusele sin turism... si noi.. care suntem o tara... carapto-danubio-pontica.... nu avem decat cateva zeci de mii de vizitatori in fiecare an..... suntem vai de capul nostru.....praful de pe toba mare.... Mad Sad

Cafengioaica
Cafengioaica

Data de inscriere Data de inscriere : 08/10/2009
Mesaje Mesaje : 1509
Voturi Voturi : 22
Localizare Localizare : Dubai

MesajSubiect: Re: Stiri de "criza"   14th Decembrie 2010, 19:39

Da sunt precisa ca Romania a iesit din criza d-aia taie iar din salarii si pensii Like a Star @ heaven Tara oricum e vanduta pentru 10 generatii de conducatori prosti de acum inainte asta e clar la cate imprumuturi au facut mai au sa vanda sufletele oamenilor si gata....korina asa suntem noi romanii mai prosti nu-i de ajuns sa dam cu capul de pragul de sus ca sa-l vedem pe cel de jos,trebuie sa ne dea cineva cu ranga in cap ca sa intelegem ce fraieri suntem...eu tocmai d-aia "protestez" si nu ma mai duc sa votez oricum votez degeaba ,ca totul e masluit asa ca....Romania te iubesc,dar pacat esti locuita pale
Sus In jos
Iman
OrientCaffe
OrientCaffe

MesajSubiect: Re: Stiri de "criza"   15th Decembrie 2010, 03:08

Am ras cu lacrimi Rania ! Mi-a placut cum ai spus si eu simt la fel numai ca uite nu stiam cum sa exprim Romania te iubesc pacat insa ca esti locuita !

Sus In jos
korina-elena googooli
expresso
expresso

MesajSubiect: Re: Stiri de "criza"   15th Decembrie 2010, 06:46

nu am fost sa votez,,,, si nici nu ma duc... pt k nu am pe cine.. nici unul nu ma reprezinta... si nici unul nu vrea sa imi faca mie... ca si locuitor al acestei tari... un bine.. fiecare pt el... adica ala fura de rupe pamantul...si eu sa il aleg.. k sa ce... el sa se imbogateasca... si eu... muritoarea de rand care l-am votat... avand incredere in el... sa mi se taie din salariu si sa mi se imputineze drepturile??? nu ms...

MesajSubiect: Re: Stiri de "criza"   

Sus In jos

Stiri de "criza"
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
OrientCafe :: Cafe :: News cafe-
Mergi direct la: