OrientCafe
Va rugam sa cititi cu atentie regulamentul de baza al forumului.
Pentru a vizualiza forumul in intregime va rugam sa va conectati.
Atentie o parte importanta a forumului se poate deschide numai atunci cand faceti parte din grupul "cafengioace" avand in vedere ca suntem o comunitate de femei si in general musulmane vrem sa pastram in oarecare masura privata o parte din forum.Pentru a adera automat la acest grup nu este nevoie decat de un numar minim de mesaje.
Va multumim pentru intelegere.

AcasaAcasa  CautareCautare  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  
Orient Caffe
 photo Orientstamp2.jpg
Romania time
Islamic calendar
Ultimele subiecte
» Rutina la bebelusi
29th Noiembrie 2013, 19:24 Scris de mihaela

» EID MUBARAK!
21st Octombrie 2013, 00:04 Scris de Catalina

» Stiri mondene
8th Septembrie 2013, 11:22 Scris de mihaela

» Facebook permite accesul la datele personale
2nd Septembrie 2013, 13:48 Scris de Diana Shamaa

» Intrebari despre pc si internet
29th August 2013, 12:49 Scris de Iman

» Stiri amuzante
19th August 2013, 13:26 Scris de Diana Shamaa

» Casa de piatra
5th August 2013, 19:37 Scris de mihaela

» Toată economia României poate exploda
24th Iunie 2013, 21:19 Scris de Iman

» La multi ani Maria_ah
26th Mai 2013, 18:48 Scris de maria_ah

» Atentie la capuse !
7th Mai 2013, 21:45 Scris de mihaela

» La multi ani Iman
3rd Mai 2013, 06:03 Scris de mihaela

» TERORIŞTII din Arabia Saudită, REABILITAŢI
21st Aprilie 2013, 19:12 Scris de Catalina

» Aeroport face economii
14th Aprilie 2013, 15:52 Scris de maria_ah

» E-urile si alimente sub lupa
13th Aprilie 2013, 20:19 Scris de najwaa

» Sfaturi pentru gravidute
23rd Martie 2013, 01:10 Scris de Leyla _ Mercan

Cei mai activi postatori ai lunii
Site-uri recomandate
 photo 13ae22103a8a1576d832e4a4303d02902_zpsd0c909b8.jpg
Sondaj
Mai exista prietenie sincera?
Da
67%
 67% [ 8 ]
Nu
33%
 33% [ 4 ]
Total voturi : 12
Orient Cafe
Forumul "Orient Cafe" este dedicat in exclusivitate femeilor !

Orient Cafe
© copyright UTC 2009 - All Rights Reserved

Distribuiţi | 

Copiii pe facebook

In jos 

Esti de acord ca minorii sa poata avea cont pe facebook sau orice alt site de socializare?
Da
0%
 0% [ 0 ]
Nu
100%
 100% [ 23 ]
Total voturi : 23

AutorMesaj
Iman
OrientCaffe
OrientCaffe

Data de inscriere Data de inscriere : 02/10/2009
Mesaje Mesaje : 7322
Voturi Voturi : 125
Localizare Localizare : Riyadh ~ K.S.A

MesajSubiect: Copiii pe facebook    29th Mai 2011, 13:35

Copiii sub 13 ani nu au dreptul, în acest moment, să se înregistreze pe Facebook, dar creatorul reţelei de socializare încearcă să schimbe regula şi să deschidă site-ul minorilor.

Mark Zuckerberg, creatorul Facebook, a anunţat că vrea ca minorii sub 13 ani să se poată înscrie pe Facebook, explicând că elevii ar putea socializa benefic, învăţând împreună. Copiii mai mici de 13 ani nu au voie să se înscrie pe site-uri de socializare în SUA, potrivit Actului de Protecţie Online a Copiilor, dar Zuckerberg vrea să schimbe această interdicţie.

Ştirea a dat naştere la o serie de dezbateri în media internaţională. Oricum, potrivit unui raport din SUA, 40% din minorii cu cont pe Facebook sunt sub limita legală, adică 7,5 milioane de copii sub 13 ani, dintre care 5 milioane au sub 10 ani. Raportul mai arată că peste un milion de copii au fost victimele fenomenului de abuz virtual.

Părerile specialiştilor sunt împărţite. Unii spun văd Facebookul o ameninţare pentru copii, alţii cred că ar putea fi o experienţă benefică, atâta timp cât sunt supravegheaţi de părinţi. Media a citat-o şi pe Michelle Obama în dezbatere, care a declarat într-o emisiune TV că fetele ei au interdicţie la reţeaua de socializare: "nu cred că nevoie de aşa ceva".

În ceea ce priveşte spaţiul european, potrivit studiului EU Kids Online II, realizat la initiativa Comisiei Europene in 25 de tari, jumatate dintre copiii si adolescentii cu varste intre 11 si 16 ani isi creeaza mult mai usor o personalitate proprie online decat in viata reala.

În România, potrivit organizatiei "Salvati Copiii", la sfarsitul anului trecut, din totalul celor 2 milioane de utilizatori de Facebook, 14% sunt adolescenti cu varste intre 12-17 ani.

60% dintre adolescenţii care folosesc internetul sunt contactati de pedofili, iar 24 la suta primesc mesaje sexuale, mai arată studiul respectiv.

52% dintre părinţii copiilor români le permit acestora să utilizeze reţele de socializare "în orice moment", în timp ce 35% le interzic total această activitate, iar 13% le dau voie tinerilor să acceseze aceste reţele numai în anumite momente sau sub supraveghere.

"Tot mai mulţi copii utilizează site-urile de socializare, însă mulţi dintre ei nu îşi iau toate măsurile necesare pentru a se proteja online. Aceşti copii se expun astfel la multe pericole, devenind vulnerabili la abuzuri precum hărţuirea (cyberstalking) sau abuzul de încredere (grooming). Prin urmare, toate societăţile care administrează reţele de socializare trebuie să ia măsuri urgente pentru ca profilurile minorilor să nu poată fi accesate în mod automat decât de persoanele aflate în lista lor de contacte autorizate şi, de asemenea, să nu poată fi găsite cu ajutorul motoarelor de căutare”, a declarat Neelie Kroes, vicepreşedinte al Comisiei Europene, responsabilă cu Agenda Digitală.

Recent, în România a fost extrem de mediatizat cazul celor două fete, una în vârstă de 11 ani şi cealaltă în vârstă de 13, care au dispărut după o întâlnire stabilită pe internet.

Sursa

Ce parere aveti ? Stim ca sunt copiii care au deja conturi pe facebook chiar si fara acordul creatorul facebool-ului, cu sau fara aprobabrea parintilor .Oare sunt in siguranta pe astfel de site-uri de socializare ?

Ultima editare efectuata de catre Iman in 3rd Iunie 2011, 05:33, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.orientcaffe.com
Rania
Cafengioaica
Cafengioaica

Data de inscriere Data de inscriere : 08/10/2009
Mesaje Mesaje : 1509
Voturi Voturi : 22
Localizare Localizare : Dubai

MesajSubiect: Re: Copiii pe facebook    29th Mai 2011, 18:26

Daca ma intrebati pe mine sunt de parere ca nu ar trebui sa aiba acces prea mult la internet in general pentru ca le strica copilaria,adolescenta,ii indeamna spre tot felul de comportamente si actiuni dubioase,si pot da de tot felul de probleme.mai bine sa bata mingea in fata blocului sau sa joace elastic sau sotron,ca-s mai putine pericole,macar stii unde sunt si cu cine si ce fac.
Sus In jos
maha
Cafengioaica
Cafengioaica

Data de inscriere Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje Mesaje : 4263
Voturi Voturi : 59
Localizare Localizare : Al Qassim (Buraidah)

MesajSubiect: Re: Copiii pe facebook    29th Mai 2011, 21:18

Ai dreptate Rania Smile

Cafengioaica
Cafengioaica

Data de inscriere Data de inscriere : 30/05/2010
Mesaje Mesaje : 2909
Voturi Voturi : 26
Localizare Localizare : Romania

MesajSubiect: Re: Copiii pe facebook    30th Mai 2011, 07:56

Internetul si retelele de socilizare au avut efecte negative inclusiv asupra adultilor,dar asupra copiilor!

Cu ajutorul retelelor de socializare,copiii ajung in situatii dezastruoase,in care sunt rapiti ,violati!

Sa speram ca nu va reusi oficial,pt ca neoficial copiii se vor inscrie folosind date de identificare false!

Sus In jos
Iman
OrientCaffe
OrientCaffe

MesajSubiect: Re: Copiii pe facebook    30th Mai 2011, 13:31

Chiar acum cateva zile doua fetite de 11 si 13 ani au fost rapite in urma unei intalniri date pe facebook .
Asa cum a spus si Rania internetul in general trebuie acordat cu strictete mai ales la cei pana in 16-17 ani ... In ziua de astazi e bine daca ai cat de cat o idee despre cei cu care se imprieteneste in viata reala !
Pe de alta parte nu poti sa interzici complet si la infinit ca totul se poate intoarce impotriva lui si a ta ca parinte, dar mereu trebuie supravegheat si avut cunostinte minime in acest domeniu ca sa poti controla cat de cat ceea ce face. Stiu parinti care nu au habar nici ce este computerul in sine si le ofera copiilor ultima generatie de laptop-uri si blackberry inclusiv acces la internet .
Parerea mea despre dorinta autorului facebook-ului de a aproba inregistrarea copiilor pe site-ul de socializare se leaga mai degraba de cazurile de rapiri,violuri etc asupra minorilor deja inregistrati ca practic activarea unui cont nu ii desparte decat un click iar pentru el nu este decat o polita de acoperire .Oricum la ora actuala sunt minori care detin cel putin un cont pe aceasta retea .
Dupa spusele lui sa invete impreuna Crying or Very sad sa fim seriosi .... eu as aproba +16 cel putin Ca de invatat se invata bine si singur sau cu cineva impreuna la aceeasi masa !

Sus In jos
Nawal
Capuccino
Capuccino

Data de inscriere Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje Mesaje : 74
Voturi Voturi : 0
Localizare Localizare : Egipt

MesajSubiect: Re: Copiii pe facebook    10th Martie 2012, 11:56

Eu nu sunt de acord cu accesul copiilor la calculator in general,mai ales internet si retele de socializare.In primul rand nu e sanatos d.p.d.v fizic;isi strica vederea(indiferent ce fel de ecran de protectie ai avea), coloana etc.
In al doilea rand d.p.d.v mental cred ca este extrem de daunator , mai ales ca personalitatea lor este in formare si orice factor negativ poate produce un dezastru; ca si un exemplu am citit mai mult decat o stire in care copii abuzau alti copii, de varste apropiate si justificarea lor era in fata parintilor/anchetatorilor ''am vazut intr-un film pe Pc,am citit pe net''etc
Aceasta interdicite de a folosi facebook este una mai putin decat formala. am intalnit pe facebook mai multi copii pe care ii cunosc in realitate si stiu ca au maximum 10-12 ani, vedeam la profilurile lor ca treceau data nasterii 1993 de exemplu ,in acelasi timp aveau expuse poze cu ei din care reiesea f clar care e varsta reala.Asa ca.....
Chiar in unele ziare online ,care prezinta poze si clipuri de o viloenta extrema, ca si adult eu nu pot sa ma uit pana la final si raman socata ptr.o perioada de timp, si te intreaba inainte de a-ti permte accesul "Ai peste 18 ani?" si daca raspunzi da , poti accesa, fara probleme.
Dar,asa cum spune Iman pana la urma toate restrictiile se intorc impotriva ta, si dupa cum stim ceea ce e interzis este si mai ispititor,asa ca???Cum procedam?Niste sfaturi de la voi,mamicile cu experienta.
Sus In jos
Iman
OrientCaffe
OrientCaffe

MesajSubiect: Re: Copiii pe facebook    10th Martie 2012, 12:43

Da asa este Nawal pana si caini au cont pe facebook ....... Problema este cu interzisul pana la urma din partea noastra aparintilor.
Amira mea deja la scoala are prietene care folosesc yahoo si facebook desi au in jur de 12 ani. Fetele mai maricele de 14-15 ani din familie la fel au conturi si blackberry deja de mai bine de un an.......
Eu ma lupt cu Amira inca pentru un soi de desene animate foarte sarite de pe fix ....japoneze .....i-au luat mintile .....si oricat am interzis orice aparat care se conecteaza la internet si ii ajunge in mana in primul rand asta cauta .Este foarte greu pana la urma mai devreme sau mai tarziu vor ajunge sa foloseasca internetul cu tot ceea ce implica el .....ramane doar educatia si invatamintele .

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Copiii pe facebook    

Sus In jos

Copiii pe facebook
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
OrientCafe :: Cafe :: Pc Cafe-
Mergi direct la: