OrientCafe
Va rugam sa cititi cu atentie regulamentul de baza al forumului.
Pentru a vizualiza forumul in intregime va rugam sa va conectati.
Atentie o parte importanta a forumului se poate deschide numai atunci cand faceti parte din grupul "cafengioace" avand in vedere ca suntem o comunitate de femei si in general musulmane vrem sa pastram in oarecare masura privata o parte din forum.Pentru a adera automat la acest grup nu este nevoie decat de un numar minim de mesaje.
Va multumim pentru intelegere.

AcasaAcasa  CautareCautare  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  
Orient Caffe
 photo Orientstamp2.jpg
Romania time
Islamic calendar
Ultimele subiecte
» Rutina la bebelusi
29th Noiembrie 2013, 19:24 Scris de mihaela

» EID MUBARAK!
21st Octombrie 2013, 00:04 Scris de Catalina

» Stiri mondene
8th Septembrie 2013, 11:22 Scris de mihaela

» Facebook permite accesul la datele personale
2nd Septembrie 2013, 13:48 Scris de Diana Shamaa

» Intrebari despre pc si internet
29th August 2013, 12:49 Scris de Iman

» Stiri amuzante
19th August 2013, 13:26 Scris de Diana Shamaa

» Casa de piatra
5th August 2013, 19:37 Scris de mihaela

» Toată economia României poate exploda
24th Iunie 2013, 21:19 Scris de Iman

» La multi ani Maria_ah
26th Mai 2013, 18:48 Scris de maria_ah

» Atentie la capuse !
7th Mai 2013, 21:45 Scris de mihaela

» La multi ani Iman
3rd Mai 2013, 06:03 Scris de mihaela

» TERORIŞTII din Arabia Saudită, REABILITAŢI
21st Aprilie 2013, 19:12 Scris de Catalina

» Aeroport face economii
14th Aprilie 2013, 15:52 Scris de maria_ah

» E-urile si alimente sub lupa
13th Aprilie 2013, 20:19 Scris de najwaa

» Sfaturi pentru gravidute
23rd Martie 2013, 01:10 Scris de Leyla _ Mercan

Cei mai activi postatori ai lunii
Site-uri recomandate
 photo 13ae22103a8a1576d832e4a4303d02902_zpsd0c909b8.jpg
Sondaj
Mai exista prietenie sincera?
Da
67%
 67% [ 8 ]
Nu
33%
 33% [ 4 ]
Total voturi : 12
Orient Cafe
Forumul "Orient Cafe" este dedicat in exclusivitate femeilor !

Orient Cafe
© copyright UTC 2009 - All Rights Reserved

Distribuiţi | 

Campanie: ''Vreau si eu parintii mei!''

In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Hannah_Ali
Cafengioaica
Cafengioaica

Data de inscriere Data de inscriere : 30/05/2010
Mesaje Mesaje : 2909
Voturi Voturi : 26
Localizare Localizare : Romania

MesajSubiect: Campanie: ''Vreau si eu parintii mei!''   9th Iunie 2011, 09:19

Stirile PROTV au demarat o campanie prin care incearca sa modifice legea adoptiilor in Ro,in sensul diminuarii birocratiei si posibilitatea,ca timpulde asteptare al adoptiilor sa dureze mult mai putin!

Puteti ajuta la schimbarea acestei legi,prin semnarea petitiei de schimbare a legii pe www,stirile protv.ro

Voi atasa si un articol:

"Vreau si eu parintii mei!" Visul romanilor care vor sa adopte un copil, frant de birocratie si lege

Mii de romani viseaza sa adopte un copil, insa ii descurajeaza birocratia si legea. Timpul mediu de asteptare este de 2 ani, insa exista familii care stau si 5, facandu-si analizele obligatoriu in fiecare an ca sa demonstreze ca sunt apti de a fi parinti.

Asta in vreme ce 40.000 de fetite si baieti sufera in lipsa unui camin in care ar avea parte de atentie si iubire.

Laura Alexandru astepta de doi ani sa fie anuntata ca s-a gasit un prunc si pentru ea. De disperare a inceput sa trimita adrese la toate Directiile pentru Protectia Copilului din tara, sperand ca va primi totusi un raspuns. Asta in vreme ce sute de copii sunt inghesuiti in saloane de spital pentru ca nu aveam destui asistenti maternali care sa ii creasca.

Cristian are cinci luni, Maria 7 zile, iar Alex 7 luni. Toti sunt abandonati intr-un salon de spital. Nu plang, nu cer atentie si nu se dezvolta ca si copiii normali.

Cristi e in maternitate de cand s-a nascut. Mama lui a plecat din spital fara sa spuna vreun cuvant. Abia cand au gasit-o politistii a promis ca va lua copilul acasa dupa ce isi va gasi o locuinta. Si de atunci n-a mai venit, iar copilul creste singur intr-un patut din salon.

La fiecare sase ore un copil este abandonat de mama lui intr-un spital din Romania. Locul lor ar fi in bratele altor mame, daca statul roman ar incuraja adoptia. Daca legea ar fi schimbata, daca de soarta acestor copii s-ar ocupa mai multi angajati si mai ales daca ei si-ar face treaba mai bine, daca drumul lung al unui copil catre noua mama n-ar dura ani de zile.

Sunt mii de copii parasiti si mii de romani care ar vrea sa-i adopte, dar nu se gasesc unii pe altii. Anii de asteptare, birocratia si lipsa de interes a unor oameni din sistem ii descurajaza pe cei care vor sa infieze un copil.

Laura are atestat de parinte adoptator de doi ani. In iulie ii exprira atestatul, asa ca in septembrie va incepe demersurile pentru al treilea atestat.Noi analize, noi cursuri si o alta ancheta sociala.

Spune cu regret ca in ziua in care a implinit 40 de ani si-a dat seama ca si-a irosit viata muncind. Isi doreste o fetita, sa fie mai mica de trei ani si sa nu fie de etnie roma.

Nu e sigura care pune aceaste conditie. Majoritatea celor care vor sa adopte refuza copiii de etnie roma.

Laura va astepta probabil ani de zile sa ajunga la ea copilul pe care il viseaza. A trimis cereri la mai multe directii din tara, dar fara succes.

"Vreau si eu parintii mei" este o campanie care isi propune sa aduca aproape copiii parasiti de romanii care vor sa adopte. Pentru asta e nevoie de o lege a adoptiilor mai buna, de transparenta in procesul de adopte, de acces la informatie si de tribunale ale copiilor in toata tara pentru ca micutii sa nu mai fie declarati adoptabili la varste mari.

E nevoie si de angajati responsabili pentru ca ei au in mana soarta acestor copii. Daca ar fi constienti ca ei sunt cei care le decid viitorul, poate ca ei n-ar mai imparti astazi un salon de spital si atentia, afectiunea si grija unei singure infirmiere .

Sursa www.stirile protv.ro

Sus In jos
Iman
OrientCaffe
OrientCaffe

Data de inscriere Data de inscriere : 02/10/2009
Mesaje Mesaje : 7322
Voturi Voturi : 125
Localizare Localizare : Riyadh ~ K.S.A

MesajSubiect: Re: Campanie: ''Vreau si eu parintii mei!''   9th Iunie 2011, 16:59

Este o initiativa buna !
InshaAllah sa reuseasca ...pacat de atatea suflete chinuite.....

Sus In jos
http://www.orientcaffe.com
Leyla _ Mercan
Moderator
Moderator

Data de inscriere Data de inscriere : 16/10/2010
Mesaje Mesaje : 4530
Voturi Voturi : 86
Localizare Localizare : Istanbul - Turcia

MesajSubiect: Re: Campanie: ''Vreau si eu parintii mei!''   9th Iunie 2011, 17:16

Nu stiu ce gandesc unii,dar eu stiu censeamna sa fii un copil abandonat,nedorit,neiubit.Cunosc sentimentul acesta cunosc cazuri si am vazut mii de suflete care doar printr-un zambet te cheama sa-i iei in brate,sa-i mangai,sa-i iubesti...
Cunosc mame indiferente,mame ce nu merita acest apelativ ,,mama,,...Experienta m-anvatat ca primadata trebuie sa fii cnstruit din sentimente si-apoi sa fii om.Si tot viata mi-a demosntrat ca luand un copil si oferindu-i dragoste e ca si cum ai atinge norii cu un deget....
Sunt mii de copii in lume ce-asteapta sa fie luati in casa fiecaruia dintre noi,eu mi-as dori sa-i iau pe toti dar cunoscand birocratia din tara noastra lucrul asta m-anpiedicat si uneori m-a descurajat.

Zambet pentru zamnbet lacrimia pentru lacrima,.....cu siguranta putem face mult mai mult decat putem,doar trebuie sa lasam egoismul invidia,ura,teama,indoaiala deoparte ...

nour3080
Capuccino
Capuccino

Data de inscriere Data de inscriere : 30/08/2010
Mesaje Mesaje : 166
Voturi Voturi : 0
Localizare Localizare : ro/egy

MesajSubiect: Re: Campanie: ''Vreau si eu parintii mei!''   9th Iunie 2011, 19:15

ce frumoase cuvinte ai ashternut aici Anca, mashaAllah!! kiar m-au intristat pt o clipa, eu mai mergeam cu toata clasa cand eram in liceu pe la casele de copii si le duceam shi noi jucarii, dulciuri etc, ce putea fiecare din noi ,shi asha mare lucru li se parea cand primeau si ei saracutzii ceva Sad((((((((( deci cuvintele tale mi-au adus aminte de vremurile alea Sad( implicit mi-am dat seama ca de atunci nu am mai luat parte la nici o astfeld e actiune de caritate de asha anvergira shi e dureros, am mai vazut initziative din astea pe unele forumuri dar e greu sa mobilizezi acum lumea.... k fiecare are proprile probleme shi le shtie pe ale lui!

mai vreau sa subliniez o kestie cu care nu sunt de acord, tzi minte ca atunci prin 1998- 99 parca cand mergeam noi la casele de copii era voie sa iei un copilas de acolo din cand in cand shi sa il scotzi la o praji, un suc in orash (bineanteles erai legitimat, se luau datele personale, park opreau si buletinul shi shtiau unde duci copilul ,cat stai etc), sau kiar sa il invitzi acasa la o masa de sarbatori etc . o colega kiar a facut kestia asta ,da probl e k dupa aia el se intoarce la casa de copii si nu shtiu ce ar intzelege dintr-o astfel de experientza sau in ce masura i-ar fi benefica.... voi ce parere avetzi?!
Sus In jos
Iman
OrientCaffe
OrientCaffe

MesajSubiect: Re: Campanie: ''Vreau si eu parintii mei!''   9th Iunie 2011, 22:10

Da ai dreptate mai bine il lasi si ii duci ce poti dar sa il iei si sa il aduci in acelasi mediu e groaznic .....
Este un subiect trist ...eu direct ultima oara am mers in Egipt la o casa de orfani si am dus ce am putut din baza pentru mancare iar cand am plecat tot ce-am avut in casa cumparat inclusiv haine le-am donat lor.
Aici poti sa finantezi copii orfani care sunt si aici sau in alte tari arabe ...ai dosarul lui cu informatiile complete si te ocupi de la distanta de ingrijirea lui.
Eu zic ca si asta este un lucru bun si sustine cat de cat ca oricum nu se poate acoperi mereu nevoile acestor suflete.....
Aici guvernul de curand a alocat o suma mare lunar pentru cei care vor sa adopte copiii orfani sa ii creasca in sanul familiei.

Sus In jos
Leyla _ Mercan
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Campanie: ''Vreau si eu parintii mei!''   9th Iunie 2011, 23:25

Multumesc Nour.Imi aduc aminte de aceste initiave voluntariate asa se numaeu pe la noi.Eu am continuat cu aceste voluntariate pana in ziua de astazi dar,nu vreau sa vorbesc despre aceste lucruri aici caci lui Allah ii place practica discretiei..cand zic nu vreau sa vorbesc pe forum,unele persoane ar putea lua aceste cuvinte ca lauda.
Iman eu nu trebuie sa locuiesc langa sau aproape de tine sa-mi dau seama cat de generoasa persoana esti.Nici nu-mi imaginez cate ai face pentru aceste biete suflete.Pesoane ca tine ar trebuie sa exsite in toata lumea.
Dar vreau sa va spun o intamplare:
Fiind in voluntariat din clasa a 4-a la un camin de copii cu defieciente.Aveam un program stabilit.Trebuia sa merg sa-i scot in parc sa le explic igiena cu ajutorul mamei mele,iar mama mea si ea oferindu-se le facea controale medicale periodice.
Acest camin mi-a ramas in inima si deci am continuat cu ceea ce se rezuma la munca mea.
Ma-am casatorit,caci voluntariatul meu a ramas open chiar si dupa casatorie.Am incercat sa strang sponsori si alhamdollilah oameni cu buna credinta ,musulmani nemusulmani,au facut si eu ce au putu.Dar vezi tu ca mana intinsa este si mana dorita.
Prin 2008 de Ramadam am taiat vitel,stiti obiceiurile si atributiile noastre.Am impartit aceea carne erau vreo 250 kg de carne sa nu exagerez,si am impartit aceea carne pe etaje diferite ale caminului de copii.
Impachetat zis si facut.Ne-am dus seara ca nimeni sa nu stie.La intrare ne-a intampinat directoarea ne-a primit inauntru,am discutat si am lasat carnea in biroul dansei.Ne-am salutat protocolar si am dat sa mergem spre casa.Langa masina venisae o fata pe care eu o indragisem foarte mult,avea 13 ani care mi-a zis asa:Anca nu lasa carnea ca doamna noua nu ne da......si noi nu prea mancam aici,dimineata avem o felie de paine cu pateu si o cana de cai,la pranz mamaliguta cu branza si seara nu prea...
Cand am auzit eu si sotul meu ne-am intors am intrat in biroul doamnei directoare si ce credeti ca faceau acolo?personalul acelui camin isi alegeau fiecare ce sa duca acasa.Pulpa spatele?etc....
Sotul meu s-a enervat atat de tare incat a luat carnea si a dus-o personal la bucataria caminului si i-a spus bucataresei ca va veni in fiecare zi sa verifice daca acesti copii mananca din aceasta carne.
Asa am facut.Bine nu pana la terminarea carnii dar macar o saptamana de zile copii aia au avut ce manca.
Acasa la masa fiind ma gandeam tot timpul:oare ce manaca acei copii in acest moment?sau au ce manca?
Nu vreau sa-mi dati o diploma pentru cuvintele mele,dar Allah imi cunoaste sufletul si stie ca inteleg atat de bine cum este sa fii copilul nimanui,cum este sa-tti doresti o mangaiere,o ciorbita calda,un pat cald....nu este vorba de mine dar experienta cruda a vietii mi-a aratat ca in aceasta lume in fiecare secunda exista cate un copil abandonat.
Au fost multe initiative dar toate au ramas la verbal caci practica mai putin.Sau puteti sa spuneti de ce nu dai daca ai?as da si haine de pe mine dar sa fiu sigura ca acel lucru ajunge in mana unui copil
Noi avem mare grija d epuiutii nostrii,si suntem atata de mandra cand ingerasii nostrii rostesc acel cuvant suprem ,,mama,,si ce incantate suntem si cat de mult ii bagam sub aripa noastra ocrotitoare...

Dar pe ei cine o sa-i ocroteasca?
In fiecare secunda exista cate un copil c eplange pe la colturi..lui cine-i sterge lacrima?cine-l mangaie?cine-i spune noapte buna?

Hannah_Ali
Cafengioaica
Cafengioaica

MesajSubiect: Re: Campanie: ''Vreau si eu parintii mei!''   10th Iunie 2011, 00:19

Poate nu putem face prea multe,material vorbind!dar completarea datelor personale,in cadrul campaniei,nu ia mai mult de un minut si nici nu creeaza probleme de orice natura!

In timpul facultatii,in stagiul de pediatrie ne petreceam mult in saloanele copiilor abandonati,bebelusi!si sentimentulpe care il traiesti cand avezi acei micuti,cum plang in patuturile lor,cand li se sprijina biberonulpe un suport,pt ca nu exista personal suficient sau destul de uman pt a-i hrani asa cum trebuie,te simti gol sineputincios!

Aceste femei,care isi abandoneaza copiii,in momentul in care exista otiuni pt a se proteja de o eventuala sarcina nedorita,sunt MONSTRII CU CHIP UMAN!

HAideti sa-ia jutam si sa semnam petitia!eu personal am facut acest lucru!

Sus In jos
Leyla _ Mercan
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Campanie: ''Vreau si eu parintii mei!''   10th Iunie 2011, 00:55

Da o idee minunata Hanna unde anume putem gasi aceasta petitie?
Niic nu vreau sa-mi imaginez prin ce sentimente ai trecut atunci,cred ca eu i-as fi luat pe toti acasa!!!!!!!!

maha
Cafengioaica
Cafengioaica

Data de inscriere Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje Mesaje : 4263
Voturi Voturi : 59
Localizare Localizare : Al Qassim (Buraidah)

MesajSubiect: Re: Campanie: ''Vreau si eu parintii mei!''   10th Iunie 2011, 04:00

Asa cum zicea si Iman,este o initiativa buna.

OrientCaffe
OrientCaffe

MesajSubiect: Re: Campanie: ''Vreau si eu parintii mei!''   10th Iunie 2011, 04:35

Din pacate cazurile ascunse in orfelinate sunt peste tot in lumea asta ........Alhamdulillah ca sunt si oameni cu suflet care mai fac ceva pentru cei mici......
Eu cand am nascut-o pe Amira in salon cu mine era o femeie care a venit a nascut si a abandonat fetita acolo .... doamne pe veci am sa-mi aduc aminte ziua aceia......

Sus In jos
Iman
OrientCaffe
OrientCaffe

MesajSubiect: Re: Campanie: ''Vreau si eu parintii mei!''   10th Iunie 2011, 04:42

Sus In jos
Hannah_Ali
Cafengioaica
Cafengioaica

MesajSubiect: Re: Campanie: ''Vreau si eu parintii mei!''   10th Iunie 2011, 05:52

Multumesc Iman,pt postarea link-ului! kiss

Sus In jos
Iman
OrientCaffe
OrientCaffe

MesajSubiect: Re: Campanie: ''Vreau si eu parintii mei!''   10th Iunie 2011, 05:54

Hannah_Ali a scris:
Multumesc Iman,pt postarea link-ului! kiss

Impreuna pentru ei !

Sus In jos
Leyla _ Mercan
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Campanie: ''Vreau si eu parintii mei!''   11th Iunie 2011, 01:01

Trist Iman foarte trist!

Leyla _ Mercan
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Campanie: ''Vreau si eu parintii mei!''   15th Iunie 2011, 06:32

Iman
OrientCaffe
OrientCaffe

MesajSubiect: Re: Campanie: ''Vreau si eu parintii mei!''   15th Iunie 2011, 06:41

Da astazi am vazut la stiri ......

Sus In jos
Leyla _ Mercan
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Campanie: ''Vreau si eu parintii mei!''   15th Iunie 2011, 06:45

Nu pot sa cred cat de inconstiente sunt unele mame!!!!aici si statul e de vina

Hannah_Ali
Cafengioaica
Cafengioaica

MesajSubiect: Re: Campanie: ''Vreau si eu parintii mei!''   16th Iunie 2011, 04:26

Stiti care este concluzia mea,suntem indolenti si permitem ca aceste lucruri sa se intample!

am mai postat si pe alte 3 forumuri aceasta campanie,in speranta ca lumea va raspunde pozitiv,dar spere suurprinderea mea neplacuta ,nu a raspuns nimeni,dar la alte toipcuri unde era posibilitatea de ceqrta.curgeau postarile!

referitor la filmulet,aceste femei nu sunt mame,sunt NENOROCITE!scz limbajul,dar sunt furioasa!
Embarassed

Sus In jos
Leyla _ Mercan
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Campanie: ''Vreau si eu parintii mei!''   16th Iunie 2011, 06:19

Stiu Hanna unde sunt forumuri p gaitze gaitele la grau sar nu?nu asta este important Allah a vazut si a recunoscut intetia noastra in rest Allah sa aiba paza de sufletu rautacios,invidios,si ratacit...

Iman
OrientCaffe
OrientCaffe

MesajSubiect: Re: Campanie: ''Vreau si eu parintii mei!''   17th Iunie 2011, 22:07

OmHanna inshaAllah sa reuseasca campania sa se schimbe in mai bine soarta acestor copiii...
Am inteles ca s-a votat ca maxim intr-un an daca nimeni pana la al 4 lea grad de rudenie nu se intereseaza de copil sa fie dat spre adoptare .

Sus In jos
Saira
Cafengioaica
Cafengioaica

Data de inscriere Data de inscriere : 08/10/2009
Mesaje Mesaje : 1163
Voturi Voturi : 42
Localizare Localizare : ma dakhalkon

MesajSubiect: Re: Campanie: ''Vreau si eu parintii mei!''   18th Iunie 2011, 00:11

Dumnezeule, ce e aici? Sad Eu fata de mamele astea dobitoace (si nici nu-mi cer scuze de cuvant) n-am nicio mila, nicio intelegere, nicio compasiune!!!! Inteleg ca nu ai posibilitati, dar te protejezi intr-un fel sau in cel mai rau caz lasi altcuiva drumul liber sa ii ofere copilului caruia tu nu ai fost in stare sa-i dai decat viata o familie! Ce suflet poti sa ai (sau sa nu ai) sa parasesti o mogaldeata de om pe te miri unde??? Saracutii copii Sad
Sus In jos
maha
Cafengioaica
Cafengioaica

Data de inscriere Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje Mesaje : 4263
Voturi Voturi : 59
Localizare Localizare : Al Qassim (Buraidah)

MesajSubiect: Re: Campanie: ''Vreau si eu parintii mei!''   18th Iunie 2011, 00:43

Saira a scris:
Dumnezeule, ce e aici? Sad Eu fata de mamele astea dobitoace (si nici nu-mi cer scuze de cuvant) n-am nicio mila, nicio intelegere, nicio compasiune!!!! Inteleg ca nu ai posibilitati, dar te protejezi intr-un fel sau in cel mai rau caz lasi altcuiva drumul liber sa ii ofere copilului caruia tu nu ai fost in stare sa-i dai decat viata o familie! Ce suflet poti sa ai (sau sa nu ai) sa parasesti o mogaldeata de om pe te miri unde??? Saracutii copii Sad
Subscriu pale
Sus In jos
Leyla _ Mercan
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Campanie: ''Vreau si eu parintii mei!''   18th Iunie 2011, 00:51

Asa este Saira,,ai dreptate...unele tinere devin mame din adolescenta asta pentru ca in scoli nu exista un program de educare sexuala si contraceptie ca unii parinti nu sunt deacord cu asa ceva...
Aceste ore ar invata tinerele adolescente sa-nvete ce se poate intampla in caz ca...sau unde s-ar putea ajunge in caz c...
Intotdeauna am zis ca mama trebuie sa-ti fie psihologul,confidentul si cel mai impoprtant lucrur ,,ceea mai buna prietena,,

Saira
Cafengioaica
Cafengioaica

Data de inscriere Data de inscriere : 08/10/2009
Mesaje Mesaje : 1163
Voturi Voturi : 42
Localizare Localizare : ma dakhalkon

MesajSubiect: Re: Campanie: ''Vreau si eu parintii mei!''   18th Iunie 2011, 01:09

Nu, Anca, nu numai adolescentele raman insarcinate si isi abandoneaza apoi copiii. Sunt ele si femei in toata firea care fac chestii de genul. Si imi pare foarte rau, de prezervativ cel putin cred ca a auzit toata lumea, dar decat sa plateasca niste bani pe asa ceva mai bine se duc la birtul din sat si dau pe bautura. Iar acestor persoane ce recurg la abandonul propriilor copii nu le lipseste numai educatia sexuala, ci in general nivelul lor de educatie este destul de scazut. Nu vreau si nici nu pot sa le dau acestor persoane circumstante atenuante! Un copil e un copil, nu e o jucarie, si daca ai un pic de minte si constientizezi ca nu ai posibilitati materiale pentru intretinerea lui atunci fie te protejezi, fie dai anstere copilului si iti dai acordul ca acesta sa fie adoptat de altcineva si sa-i ofere un mediu propice de crestere si dezvoltare. Dar asa, ele profita ca legea nu le forteaza mana sa decida ce vor pentru copiii lor, ele stau bine merci unde stau si eventual mai fac o serie de copii, iar restul sunt undeva parasiti in niste centre de plasament. Responsabilitate 0 din partea lor, dar pretentii cu duiumul! Si mai zice cucuoana din video pus de tine ca pentru ce ar mai trai daca ar fi de acord sa-l dea...serios?!!! Dar cand il lasi abandonat si tu iti vezi de viata ta in continuare e mai bine? Dar dupa ce sunt batute in cap cu maiul mai sunt si teribil de egoiste!
Sus In jos
Leyla _ Mercan
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Campanie: ''Vreau si eu parintii mei!''   18th Iunie 2011, 01:22

Da Saira ai dreptate.Nu te contrazic prostia e in flore la noi.Dar cum ai spus si tu ca sunt cu inteligeta la pamant si asta arata ca si mama ei nu a stiut cum sa se protejeze pentru ca si ea la randul ei nu a fost istruita.
Daca observi copii abandonati provin din familii mediocre si rara vezi cazuri in care un copil sa fie abandonat de catre o persoana cu un statut social mai ridicat.
Educatia in aceste cazuri iss spune cuvantul si noi nu avem cum sa combatem prostia.Cat despre prezervativ,pentru unele si unii acets lucru este o rusine,sau o piedica asta tot din cauza ca nu s-a explicat pt ce este folosit si cand trebuie folsoit,caci cei dintr-o clasa sociala sunt si analfabeti deci intereseul vine si din partea statului care nu investesc in educatie,in protejarea copiilor,nu se deschid suficiente institutii care sa o ajute pe tanara mama,sau pe mama care ajuge la concluzia ca nu-si doreste copilul dar macar inscrisa intr-un program ar putea fi indrumata sa-si dea acordul spre adoptie caci doara sa putem tne in frau abandonul.
Iar daca statul nu investesc in institutii de genu normal ca vom vedea in fiecare zi familii cu 13- 15 respectiv 16 copii pe care din lipsa de educatie i-au fcaut sau din prostia lor din inconstienta lor....
Pentru ca eu sustin ideea ca ar trebui sa existe si la noi in tara asemena institutii asa cum am mai spus in America sunt in fiecare stat cate o institutie de genu,in Franta la fel,sa nu mai zic de Germania care pana si in puscarie au un office de genu si detiutele gravide isi dau sau nu acordul pentru adoptie.

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Campanie: ''Vreau si eu parintii mei!''   

Sus In jos

Campanie: ''Vreau si eu parintii mei!''
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
OrientCafe :: Cafe :: News cafe-
Mergi direct la: