OrientCafe
Va rugam sa cititi cu atentie regulamentul de baza al forumului.
Pentru a vizualiza forumul in intregime va rugam sa va conectati.
Atentie o parte importanta a forumului se poate deschide numai atunci cand faceti parte din grupul "cafengioace" avand in vedere ca suntem o comunitate de femei si in general musulmane vrem sa pastram in oarecare masura privata o parte din forum.Pentru a adera automat la acest grup nu este nevoie decat de un numar minim de mesaje.
Va multumim pentru intelegere.

AcasaAcasa  CautareCautare  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  
Orient Caffe
 photo Orientstamp2.jpg
Romania time
Islamic calendar
Ultimele subiecte
» Rutina la bebelusi
29th Noiembrie 2013, 19:24 Scris de mihaela

» EID MUBARAK!
21st Octombrie 2013, 00:04 Scris de Catalina

» Stiri mondene
8th Septembrie 2013, 11:22 Scris de mihaela

» Facebook permite accesul la datele personale
2nd Septembrie 2013, 13:48 Scris de Diana Shamaa

» Intrebari despre pc si internet
29th August 2013, 12:49 Scris de Iman

» Stiri amuzante
19th August 2013, 13:26 Scris de Diana Shamaa

» Casa de piatra
5th August 2013, 19:37 Scris de mihaela

» Toată economia României poate exploda
24th Iunie 2013, 21:19 Scris de Iman

» La multi ani Maria_ah
26th Mai 2013, 18:48 Scris de maria_ah

» Atentie la capuse !
7th Mai 2013, 21:45 Scris de mihaela

» La multi ani Iman
3rd Mai 2013, 06:03 Scris de mihaela

» TERORIŞTII din Arabia Saudită, REABILITAŢI
21st Aprilie 2013, 19:12 Scris de Catalina

» Aeroport face economii
14th Aprilie 2013, 15:52 Scris de maria_ah

» E-urile si alimente sub lupa
13th Aprilie 2013, 20:19 Scris de najwaa

» Sfaturi pentru gravidute
23rd Martie 2013, 01:10 Scris de Leyla _ Mercan

Cei mai activi postatori ai lunii
Site-uri recomandate
 photo 13ae22103a8a1576d832e4a4303d02902_zpsd0c909b8.jpg
Sondaj
Mai exista prietenie sincera?
Da
67%
 67% [ 8 ]
Nu
33%
 33% [ 4 ]
Total voturi : 12
Orient Cafe
Forumul "Orient Cafe" este dedicat in exclusivitate femeilor !

Orient Cafe
© copyright UTC 2009 - All Rights Reserved

Distribuiţi | 

Recensamant 2011

In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Leyla _ Mercan
Moderator
Moderator

Data de inscriere Data de inscriere : 16/10/2010
Mesaje Mesaje : 4530
Voturi Voturi : 86
Localizare Localizare : Istanbul - Turcia

MesajSubiect: Recensamant 2011   12th Octombrie 2011, 00:06

Recensamant 2011: Esti ochelarist? Trebuie sa declari! La fel, daca ai WC-ul in curte sau daca primesti bani de la rude

Din ce este facuta casa in care locuiti, cat de des va trimit bani rudele din strainatate, aveti veceul in curte sau in casa? Sunt doar cateva din intrebarile la care veti trebui sa raspundeti in cadrul recensamantului persoanelor care incepe pe 20 octombrie si se termina pe 31 octombrie.

In cazul in care nu veti fi de gasit, riscati o amenda de 5.000 de lei, iar informatiile legate de dumneavoastra vor fi colectate oricum de la vecini sau preotul local.

Formularul "Persoane" va fi completat nu doar cu numele, dar si cu codul numeric personal al cetateanului, chiar daca informatiile furnizate sunt confidentiale. Pe langa starea civila legala, cetatenii vor fi intrebati si care este starea civila "de fapt", adica daca traiesc intr-o uniune consensuala.

Persoanele sub 15 ani nu vor fi trecute ca facand parte dintr-o uniune consensuala, chiar daca ele vor declara asta.

In cazul in care faceti parte dintr-o uniune consensuala, trebuie sa mentionati si anul in care aceasta a inceput. Cetatenii vor mai fi intrebati daca au locuit in alta tara, care este motivul pentru care au facut asta si ce resedinte a mai avut in trecut.

O alta intrebare este "Carei etnii considera persoana ca ii apartine". De asemenea, cetatenii trebuie sa spuna si carei religii apartin. Optiunea "nu apartin niciunei religii" nu este trecuta in formular, insa persoana recenzata poate declara ca este de religie ateu(!). O alta intrebare este daca persoana foloseste internetul.

Un alt capitol se refera la "dificultatile pe care persoana le are in activitatile zilnice". Dificultatile trecute in formular sunt cele de vedere (trebuie declarate chiar daca ele sunt corectate prin ochelari sau lentile de contact), de auz (chiar daca sunt corectate printr-un aparat), de comunicare sau de ingrijire proprie (daca persoana se poate imbraca sau spala singura). In cazul in care aceste dificultati exista, trebuie mentionata si cauza.

Cei care au rude plecate in strainatate trebuie sa raspunda in locul lor, furnizand numele, codul numeric personal, daca sunt sau nu angajati in tara de resedinta si daca trimit bani in tara si cu ce frecventa.

Aceste date pot fi furnizate si de un vecin sau de preotul local, in cazul in care nu pot fi obtinute de la rude.

Alt formular este menit sa determine rolul pe care cetateanul il are in gospodarie - cap de famile, tata, mama, fiu, fiica etc. Formularul "Locuinta, cladire" contine intrebari legate de numarul de camere, sursele de incalzire, alimentare etc, precum si materialele din care sunt construite locuintele.

In cazul in care desfasurati si activitati comerciale in propria locuinta, va trebui sa declarati acest lucru, mentionand ce suprafata a locuintei este rezervata pentru aceste activitati.

Sursa: Jurnalul National

Foto: Scott Griessel / Thinkstock

maha
Cafengioaica
Cafengioaica

Data de inscriere Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje Mesaje : 4263
Voturi Voturi : 59
Localizare Localizare : Al Qassim (Buraidah)

MesajSubiect: Re: Recensamant 2011   12th Octombrie 2011, 02:14

Multumim pentru imformatii Ancuta kiss

Cafengioaica
Cafengioaica

Data de inscriere Data de inscriere : 05/06/2010
Mesaje Mesaje : 1041
Voturi Voturi : 10
Localizare Localizare : Egypt

MesajSubiect: Re: Recensamant 2011   12th Octombrie 2011, 02:23

Mie ce nu-mi convine la acest recensamant e faptul ca se cere CNP-ul, care trebuie sa fie confidential
Sus In jos
Iman
OrientCaffe
OrientCaffe

Data de inscriere Data de inscriere : 02/10/2009
Mesaje Mesaje : 7322
Voturi Voturi : 125
Localizare Localizare : Riyadh ~ K.S.A

MesajSubiect: Re: Recensamant 2011   12th Octombrie 2011, 03:28

Ya Rab alhamdulillah !
Evidenta populatiei nu este clara fiecare persoana din Romania are si un cnp ....
Intrebarile sunt absolut comuniste si securiste !
In Romania nu mai ai dreptul la nimic .....mai rau ii cauta si pe cei de afara ....stati asa ca n-ati scapat Crying or Very sad

Sus In jos
http://www.orientcaffe.com
Leyla _ Mercan
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Recensamant 2011   12th Octombrie 2011, 17:47

Iman sunt deacord cu tine.Dar si Alexia a zis ceva corect CNP-ul este confidential si nu ar trebui spus...
Asta nu stiu ce intentii au da cu siguranta nu e a buna acest recensamant.Sa ajungi sa fi obligat in a mentiona si wc-ul unde il ai plasat,si fratii tai din strainatate cat castiga ce castiga cat trimit acasa etc...
Mi se pare o aberatie si o tampenie..... vorba ta Iman Comunismul e in floare la noi in tara

Iman
OrientCaffe
OrientCaffe

MesajSubiect: Re: Recensamant 2011   13th Octombrie 2011, 01:23

Este absolut inacceptabil asa ceva ! Nu mai mai nici un fel de intimitate .... cum sa raspunda vecinul despre tine ? Daca ai sansa de unul din ala cu mintile spalate de pe timpul lui Impuscatu' ...Cum sa raspunda popa despre tine ?>
Cum sa spui cine este in strainatate ce face cat castiga cat trime ce trimite si cand trimite ? Asta este securism !

Sus In jos
Hannah_Ali
Cafengioaica
Cafengioaica

Data de inscriere Data de inscriere : 30/05/2010
Mesaje Mesaje : 2909
Voturi Voturi : 26
Localizare Localizare : Romania

MesajSubiect: Re: Recensamant 2011   15th Octombrie 2011, 16:21

Si partea cea mai comica saub trista ,este ca acesti chestori,care ne vor chestiona sunt platiti cu 500 RON!

Sus In jos
Iman
OrientCaffe
OrientCaffe

MesajSubiect: Re: Recensamant 2011   15th Octombrie 2011, 21:03

Pai normal lor ce le mai ramane ?

Sus In jos
Leyla _ Mercan
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Recensamant 2011   15th Octombrie 2011, 23:07

Pai ma angajez si eu ... deh un parfum e de la 500-600 lei deci ma bag Smile

Iman
OrientCaffe
OrientCaffe

MesajSubiect: Re: Recensamant 2011   21st Octombrie 2011, 16:40

Recensământ cu scandal politic. Şova: "Îmi e frică de faptul că românilor li se cere CNP-ul"

Senatorul PSD, Dan Șova, a comentat pe marginea referendumului populației și locuințelor, care începe astăzi, sugerându-le românilor să se gândească de două ori înainte de a da Codul Numeric Personal către recenzori.

Recensământ 2011 se lasă cu acuzaţiid e farudă electiorală. „Românii sunt obligaţi să dezvăluie recenzorilor Codul Numeric Personal, aceasta în condiţiile în care există întrebări referitoare la data și locul naşterii şi la alte elemente de identificare. Puterea nu are argumente convingătoare pentru a susține o astfel de măsură. Puterea invocă, pe rând, fie recomandările Uniunii Europene, fie dorința de a corela datele de la Ministerul de Interne cu cele de la INS, în ceea ce privește numărul populației. MAI are aceste informații. Eu cred că vor să vadă, de fapt, cine sunt cei care nu se vor prezenta aproape sigur la vot, pentru a vota alții în locul lor. Este valabil și pentru votul din România, cât și pentru cel din străinătate. Dacă ai vot prin corespondență și CNP, vei vota, chiar dacă vrei sau nu.”

„Le spun românilor să se gândească de două ori înainte de a da CNP-ul către recenzori. Evident că instituțiile vin cu amenințări, cu sancțiuni, dar ne-am obișnuit ca actuala putere să își trateze abuziv cetățenii. Românii trebuie să știe că nu există nicio recomandare a UE privind formularea chestionarelor de la recensământuri, cu atât mai puțin recomandări detaliate privind dezvăluirea CNP-urilor”.

Sursa REALITATEA.NET

Sus In jos
Leyla _ Mercan
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Recensamant 2011   21st Octombrie 2011, 22:06

Sa stii ca eu nu am sa_mi dau CNP-UL voi gasi o modalitate de a putea scrie gresit CNP-UL MEU.Nu sunt deacord si voi cere o lege care na obliga sa-mi divulg CNP-UL...
Sunt datele mele personale i nu am sa le dau voi raspunde la ori care alta intrebare inafara de CNP.leri au fost la parintii mei acasa si mama si tatal meu au procedat ca mine au renunantat in a scrie CNP-UL...
Nu am votat niciodata in Romania si nu am sa votez in viata mea in Romania .Primul meu drept de vot va fi folosit in Turcia atunci cand situatia o va cere...

Iman
OrientCaffe
OrientCaffe

MesajSubiect: Re: Recensamant 2011   23rd Octombrie 2011, 13:06

Recensământ 2011: Declararea CNP-ului nu este obligatorie
Persoanele care refuză să-şi declare codul numeric personal (CNP) la recensământ pot fi înregistrate şi fără acesta şi nu riscă absolut nicio sancţiune, a afirmat purtătorul de cuvânt al Institului Naţional de Statistică (INS), Vladimir Alexandrescu.

"Nimeni nu este obligat să-şi spună codul numeric personal la recensământ dacă dintr-un motiv sau altul nu doreşte să o facă. Oricine poate şi va fi recenzat chiar şi absenţa acestui CNP, iar cei care refuză să-l divulge recenzorului nu riscă absolut nicio sancţiune", a declarat, sâmbătă, într-o conferinţă de presă, Vladimir Alexandrescu, scrie Mediafax.

De asemenea, el a explicat modul în care poate fi dispusă o amendă şi situaţiile "excepţionale" în care se recurge la o astfel de metodă, referindu-se şi la refuzul celui recenzat de a-şi divulga CNP-ul.

"Nu am dat nicio amendă până acum, nu acesta este scopul nostru. Oamenii au fost, în principiu, cooperanţi, niciun recenzor nu a fost agresat, nu s-au întâmplat astfel de lucruri ", a declarat purtătorul de cuvânt al INS.

Alexandrescu a mai spus că amenzile sunt doar o soluţie "ultimativă" la care se ajunge doar în cazul unui refuz explicit şi repetat al unor persoane de a răspunde chetionarelor recenzorilor.

Alexandrescu a prezentat o informare privind evoluţia recensământului în primele două zile de desfăşurare, respectiv joi şi vineri.

Un număr de 1.372.328 de locuinţe şi 3.398.433 de persoane au fost înregistrate în primele două zile ale recensământului, conform unei informări a Institutului Naţional de Statistică (INS).

Conform oficialilor INS, recensământul a decurs cel mai bine în Covasna, unde în doar două zile au fost înregistrate datele din 20,56 la sută dintre locuinţele care potrivit estimărilor ar trebui să existe în judeţ.

Pe următoarele locuri în clasamentul pe judeţe se situează Bistriţa Năsăud, cu 18,89 la sută dintre locuinţe înregistrate în două zile, Buzău, cu 18,85 la sută, Vâlcea, cu 18,73 la sută şi Bihor, cu 18,44 la sută.

La polul opus, în primele două zile, în Bucureşti, au fost înregistrate doar 9,82 la sută dintre locuinţele estimate.

Recensământul populaţiei şi locuinţelor a început joi şi se va desfăşura până în 31 octombrie, iar primele date vor fi făcute publice cel târziu la sfârşitul lunii ianuarie 2012.

Sursa: REALITATEA.NET

Daca nu este nimeni obligat atunci de ce la trecut la camp de completare ? Pentru aia care nu au habar si o ia de buna ca trebuie sa completeze....
Anca pai de votat ....... eu n-as vota nici in Romania si in nici o alta tara din lumea asta ...... nimeni la putere nu le pasa de oamenii de rand si nici nu vor incerca sa schimbe altfel viata acestora ........fiecare va veni la putere pentru propriile interese.

Sus In jos
maha
Cafengioaica
Cafengioaica

Data de inscriere Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje Mesaje : 4263
Voturi Voturi : 59
Localizare Localizare : Al Qassim (Buraidah)

MesajSubiect: Re: Recensamant 2011   23rd Octombrie 2011, 15:56

Fetelor o sa radeti,dar aseara am visat ca au venit astia cu recensamantu si mam luat la bataie cu ei Like a Star @ heaven

OrientCaffe
OrientCaffe

MesajSubiect: Re: Recensamant 2011   24th Octombrie 2011, 01:50

Laughing

Sus In jos
Leyla _ Mercan
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Recensamant 2011   24th Octombrie 2011, 04:37

La mine au fost ieri deci nu le-am dat CNP-UL asa ca asa cum au venit asa si au lecat.Pentru ca cu cat dai mai multe date cu atat este obligat sa raspunzi la cele 100 de intrebari asa ca eu am procedat asa bineanteles m-am sfatuit cu avocatul
Pe sot l-am facut pesnionar,pe mine ca sunt liber profesionist,la cetatenie am scris turca,la limba romana turca,la religie muslin sunni siatat am avut eu de complectat asta pentru ca nu am dat datele afacerilor a muncii mele etc.Au intrat si in 12 minunte au si iesit..

ioanaseptember
Capuccino
Capuccino

Data de inscriere Data de inscriere : 29/05/2011
Mesaje Mesaje : 70
Voturi Voturi : 6
Localizare Localizare : Salonta

MesajSubiect: Re: Recensamant 2011   26th Octombrie 2011, 01:50

Au intrat??????????????????????? dar eu stiu ca este doar un recenzor nu o hoarda.

Sus In jos
Leyla _ Mercan
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Recensamant 2011   26th Octombrie 2011, 04:45

Ioana au fost doi o domnisoara si un domn.Dar doar domnisoara s-a prezentat am verificat la nr pe care il stiam din presa,apoi au inceput sa-mi ceara buletinul pe care mi-am rezervat dreptul in a nu-l inmana dar a da adresa,nr si seria cam atata.Si bineanteles cele mentionate mai sus.
Mi-am rezervat acest drept pentru ca mi se pare o aberatie aceste intrebari din recensamant.Stiu ca au mai fost la maine in 2002 dar nu era asa ceva neica atata prostie....
Scuza-ma Ioana am vazut pe facebook ca si tu esti recenzor?nu am nimic ca fiecare isi face treaba am ceva cu cei care au bagat stupidele de intrebari si cei care au panicat o tara intreaga...
Spor la munca Ioana si iti sta foarte bine cu geanta albastra Smile kiss

Iman
OrientCaffe
OrientCaffe

MesajSubiect: Re: Recensamant 2011   26th Octombrie 2011, 14:12

Au anuntat la stiri ca nuuuu merge nene fara CNP .... asa ca iar s-au razgandit si trebuie declarat Crying or Very sad doamne numai in Romania asa ceva ...

Sus In jos
Iman
OrientCaffe
OrientCaffe

MesajSubiect: Re: Recensamant 2011   26th Octombrie 2011, 22:55

Joaca statului cu CNP-ul continuă: va fi preluat de la Serviciul de Evidenţă a Populaţiei

Iniţial, CNP-ul trebuia spus obligatoriu la recensământul din 2011, motiv de indignare şi proteste pentru unii dintre recenzaţi. Apoi, purtătorul de cuvânt INS a declarat că este opţional, şi a fost demis pentru asta. Acum autorităţile au ajuns la o nouă concluzie: CNP-ul va fi luat de la Serviciul de Evidenţă a Populaţiei, în baza unui protocol.

"CNP-ul trebuie obţinut", iar în cazul persoanelor care refuză să îl declare, acesta va fi luat de la Serviciul de Evidenţă a Populaţiei, în baza unui protocol care urmează să fie încheiat la nivel naţional. Aceasta este ultima declaraţie oficială în legătură cu CNP-ul românilor şi a fost făcută de şeful Direcţiei Judeţene de Statistică Sibiu, Liviu Boloş, într-o conferinţă de presă

Purtătorul de cuvânt al Institutului Naţional de Statistică (INS), Vladimir Alexandrescu, a spus că nu ar fi obligatoriu CNP-ul, iar azi a fost demis pentru aceste declaraţii. Şeful INS, Vergiliu Voineagu, a precizat apoi că declararea CNP-ului la recensământ este obligatorie, susţinând că discuţiile privind lipsa sancţiunilor dacă această informaţie nu este furnizată au fost generate de purtătorul de cuvânt al INS, "pregătit insuficient".

"A fost o perioadă de două zile în care a acţionat efectul purtătorului de cuvânt. Dar sunt puţine cazurile în care populaţia nu şi-a divulgat CNP-ul. Nu se va întâmpla nimic. Noi o să obţinem CNP-urile respective de la Serviciul de Evidenţă a Persoanelor. Nu se poate înregistra formularul fără CNP. Acesta este un protocol între INS şi Serviciul de Evidenţă a Persoanei la nivel de ţară. Deocamdată nu s-a încheiat, se va încheia", a declarat Liviu Boloş, potrivit Mediafax.

"Să luăm exemplul următor: a fost recenzorul într-un bloc şi la unele apartamente nu s-au declarat CNP-urile, iar la altele nu a găsit persoanele acasă. Va mai merge recenzorul pentru că nu i-a găsit acasă. În cazul acesta poate să treacă şi să completeze CNP-ul. Dar, dacă a terminat toată scara de bloc, nu mai merge numai pentru CNP-ul lipsă", a afirmat Boloş.

Peste 4,89 milioane de locuinţe, reprezentând 56,74% din numărul total estimat a fi recenzat, şi 11,8 milioane de persoane au fost înregistrate în perioada 20-25 octombrie a recensământului, conform informaţiilor obţinute din raportările prin SMS şi centralizate de INS, scrie NewsIn.

În 27 de judeţe, înregistrarea datelor statistice a fost superioară mediei calculate la nivel naţional. Procente mai mari s-au înregistrat în judeţele Vâlcea (64,24%), Covasna (63,48%), Braşov (62,67%), Bihor (62,39%) şi Bistriţa Năsăud (62,19%).

Un ritm mai scăzut s-a înregistrat în Bucureşti (43,50%), Ilfov (49,97%), Constanţa (51,41%), Sibiu (54,85 %) şi Caraş Severin (54,85%).

Sursa REALITATEA.NET:

Sus In jos
Leyla _ Mercan
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Recensamant 2011   27th Octombrie 2011, 03:36

Bai deci astia sunt nebuni cu totul.Ba e calda ba e rece.Astia se ineaca in propiile lor minciuni si abuzuri.
Nu mi-am dat neica CNP-ul si daca e pana la urma dau statul in judecata aceste CNP este confindential si nu exista o lege care sa ma constranga sa-l declar decat atunci cand institutiile medicale,sau cele juridice o cer printr-o hoatarare stabilite din vechi timpuri si nu de acum cand doarme unul si ce viseaza apare a doua zi la televizor sa declare ca visul lui a fost roz

Hannah_Ali
Cafengioaica
Cafengioaica

Data de inscriere Data de inscriere : 30/05/2010
Mesaje Mesaje : 2909
Voturi Voturi : 26
Localizare Localizare : Romania

MesajSubiect: Re: Recensamant 2011   27th Octombrie 2011, 15:20

A venit si la noi momentul recensamantului,doamna a fost draguta si a decurs totul foarte rapid!am dat si CNP-ul!

Atata timp cat CNP-ul ni se cere in orice institutie:medic de familie,la banca pt plati,la Trezorerie,la Fisc,la posta,nu mi s-a parut deplasat sa il furnizez!

Chiar discutam cu o persoan drahga mie,care m-a facut sa inteleg ca furnizand CNP-ul nu mi se va intampla absolut nimic,pt ca oricum este cel cu care ne identificam in orice institutie unde mergem,cand completam diferite acte!

chiar am efectuat niste plati la posta,si mi-au cerut strict CNP-ul,nu mi-au cerut seria si nr CI!asa ca eu l-am furnizat,inclusiv la recensamant!

Sus In jos
alexia21
Cafengioaica
Cafengioaica

Data de inscriere Data de inscriere : 05/06/2010
Mesaje Mesaje : 1041
Voturi Voturi : 10
Localizare Localizare : Egypt

MesajSubiect: Re: Recensamant 2011   27th Octombrie 2011, 18:18

Din cate am inteles pt cei care nu vor sa dea CNP-ul acesta va fi luat de la Evidenta Populatiei, asa ca de luat tot il vor lua
Sus In jos
Leyla _ Mercan
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Recensamant 2011   27th Octombrie 2011, 18:53

Nu imi pasa de unde si cum il vor lua..... Orice institutie atunci cand iti cere CNP-ul este si responsabila atunci cand cineva iti foloseste CNP-ul respectiv.Chiar daca mergi la medic,sau banci,posta sau unde mai este necesar confirmarea lui este asigurata de confidentialitatea intitutii respective.Deci am siguaranta ca atunci cand merg la medic,la casa de asigurare i,la posta la banca,in cazul in care s-a folosit de CNP-ul meu aceea institutie este si responsabila.In cazul recensamantului CNP-ul nu era necesar.TRebuia sa fie aceeasi metoda ca in ceilalti ani fara ati cere CNP-ul.De ce inainte nu s-a cerut?pai pentru ca au considerat ca nu sunt capabili sa respecte legea confidentialitatii.
Atunci cand o institutie iti cere CNP-ul repet ai siguranta confidentialitatii dar si siguranta ca orice problema survenita prin folosirea CNp-ului tau poate fii platita prin lege de catre institutia care-ti asigura confidentialitatea.
In cazul de fata nu am vazut alaturi de forumularele de complectare o lege sau un proces verbal prin care cei ce au organizat acest recensamant se vor face vibovati in cazul furnizarii unor date personale a populatiei din aceasta cauza am cosiderat si consider in continuare ca attata timp cat recenzorii vin si-mi scriu CNP-ul printre ei mai pot fii si oameni fara caracter in final datele mele personale sunt la indemana oricui....

Iman
OrientCaffe
OrientCaffe

MesajSubiect: Re: Recensamant 2011   27th Octombrie 2011, 19:03

CNP alaturi de seria de CI si numele persoanei sunt suficiente pentru voturi in plus nimic mai mult.

Sus In jos
ioanaseptember
Capuccino
Capuccino

Data de inscriere Data de inscriere : 29/05/2011
Mesaje Mesaje : 70
Voturi Voturi : 6
Localizare Localizare : Salonta

MesajSubiect: Re: Recensamant 2011   28th Octombrie 2011, 05:06

Atasat la prezenta o sa va redau anumite aspecte legate de C.N.P. dintr-o radiograma oficiala primita de la I.N.S., poate poate va mai calmati putin si nu va mai hazardati atata, oricum furnizarea C.N.P are o baza legala ,in acelasi context existand o baza legala si pentru protectia datelor si confidentialitate.

Colectarea codului numeric personal în procesul de recenzare este stipulată prin Legea 170/2011 privind aprobarea OUG nr. 34/2011 pentru modificarea şi completarea OG 36/2007 privind efectuarea Recensământului Populaţiei şi al Locuinţelor din România în anul 2011.

Articolul 12 din OUG 34/2011 precizează:
“În vederea asigurării exhaustivităţii înregistrării persoanelor şi a calităţii datelor, la recensământ sunt prelucrate codul numeric personal, precum şi etnia, religia şi limba maternă, cu respectarea prevederilor Legii nr. 677/2001 pentru protecţia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal şi libera circulaţie a acestor date, cu modificările şi completările ulterioare”.

Referitor la răspunderea contravenţională, articolul 21, alin. (1), lit. b din H.G. 1502/2009, cu modificările şi completările ulterioare, stipulează că „refuzul furnizării personalului de recensământ a informaţiilor prevăzute în programul de înregistrare sau furnizarea de date eronate sau incomplete” constituie contravenţie.
Conform art.18 din H.G. 922/2011, contravenţiile prevăzute la articolul 21, alin. (1), lit. b din H.G. 1502/2009, „se sancţionează cu amendă de la 1.500 lei la 4.500 lei”,

În procesul de prelucrare al datelor, informaţiile sunt ulterior anonimizate, numele şi prenumele persoanelor NU sunt înscrise în baza de date, iar recenzorii sunt obligaţi să păstreze confidenţialitatea datelor. Amenzile pe care le riscă recenzorii dacă încalcă această confidenţialitate sunt între 2000 – 5000 lei, cu posibilitatea agravantă în cazul în care nerespectarea confidenţialităţii are aspecte penale.
Mai mult, în procesul de prelucrare informaţiile vor fi utilizate numai în cadrul sistemului informatic statistic naţional (în interiorul reţelei VPN criptat). În baza de date ORACLE pe serverul INS nu există niciun fel de corespondenţă CNP – Nume şi prenume. La un an după încheierea prelucrării, formularele cu datele individuale vor fi distruse fizic, conform normelor şi procedurilor legale.

Conform art. 13 din H.G 922/2011, alin. (1), „după terminarea prelucrării şi validării datelor, toate chestionarele care conţin date cu caracter personal sunt predate operatorilor economici specializaţi, în condiţii care să asigure confidenţialitatea datelor, pentru distrugere.”

Totodată, conform art. 5 din H.G. 922/2011, „declaraţiile populaţiei înregistrate la recensământ NU pot fi utilizate în alte scopuri decât cele statistice şi nici pentru stabilirea unor drepturi sau obligaţii”. Aşadar, informaţiile furnizate de populaţie vor fi utilizate exclusiv în scop statistic, ele nu vor fi comunicate altor instituţii şi nu vor putea fi folosite, în nicio situaţie, de alte instituţii (în scopuri de impozitare/taxare fiscală, de îngrădire sau limitare a unor drepturi, de pierdere a cetăţeniei etc.)

DE CE COLECTĂM CNP-UL?
Colectarea CNP-ului prin formularele de recensământ asigură:
 determinarea populaţiei stabile a României;
 determinarea migraţiei internaţionale ca element important al estimărilor inter-cenzitare a populaţiei României (regulamentul CE nr. 862/2007 al Parlamentului European şi al Consiliului privind statisticile comunitare din domeniul migraţiei);
 crearea premiselor necesare introducerii/adaptării şi generalizării registrelor statistice în consonanţă cu practica statelor membre ale UE;
 măsură de asigurare a exhaustivităţii datelor înregistrate şi de verificare a calităţii datelor, astfel încât să se evite omisiunile sau dubla înregistrare;
 facilitatea prelucrării datelor.

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Recensamant 2011   

Sus In jos

Recensamant 2011
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
OrientCafe :: Cafe :: News cafe-
Mergi direct la: